Lucie’s Life: Olomouc je pro blogerskou kulturu ideální město

Eliška Vrbová

Autor: Eliška Vrbová
Datum

V pořadí už třetí blogerka, kterou Helena vyzpovídala, se jmenuje Lucie Wrnatová, pochází z Liberce a stejně jako předchozí Domča a Eliška studuje psychologii. Se svým blogem Lucie’s Life začala o prázdninách po maturitě, a jak název napovídá, nejedná se pouze o módní, ale i takový inspirativně lifestylový blog. Kromě blogu Lucku baví jazyky, výlety a „kafíčkování“ s kamarády.

IMG_3163

Co bylo hlavním důvodem založení tvého blogu?

Hlavní důvod byl ten, že mě baví móda a asi jsem to ze sebe chtěla nějak předat dál, je to takový způsob seberealizace. Beru to i tak, že si sama pro sebe dělám přehled toho, co jsem kdy nosila, co mě baví, co se mi líbí a pak se na to s odstupem můžu podívat. Blog má velké plus v tom, že můžu komunikovat s ostatními lidmi, kterým se líbí to samé, co mně, a zároveň od nich dostávat nějakou zpětnou vazbu.

Co tě v oblékání nejvíce inspiruje?

Ještě než se blogová sféra začala rozšiřovat, tak mě bavily hlavně módní časopisy jako je Elle a možná i Joy. Potom nastoupily blogy a s nimi spojené sociální sítě jako Lookbook, We heart it nebo Instagram. V poslední době už se ale tolik nekoukám na to, co se nosí, ale spíš jsem si našla svůj vlastní styl. Ráda nosím retro košile – ty s  límečkem, tak do toho se zblázním (smích), nebo vypasované kalhoty. Teď se mi hodně líbí šedesátky, víc se koukám i do historie oblékání.

Jaké blogy v současnosti nejvíce sleduješ?

Ze známějších českých a zahraničních blogů mě nejvíce baví Lily Melrose, Tickle Your Fancy, Style of Becca a Nika Chic. A pak sleduji i blogy holek, které znám, což je Instantní krása, Veroniky módní deníček, Blonde and Stupid a Stay Extraño. Teď mě docela chytlo sledování blogerek na YouTube, protože je to mnohem víc interaktivní.

Co tě na blogování nejvíc baví?

Poslední dobou je to hlavně kontakt s ostatními blogerkami. Díky blogu jsem si našla fajn kamarádky, s nimiž si mám co říct. A nepřijde jim divné, když si objednáme kafe a nejdřív půl hodiny řešíme jenom fotky na Instagramu. A až potom se pustíme do nějaké smysluplné konverzace (smích). Blog je pro mě koníček, který mě naplňuje, protože něco tvořím a zároveň můžu sledovat výtvory ostatních.

OOTD2_01

Řekla bys, že se za dobu, co máš blog, tvůj styl nějak změnil?

Určitě ano, připadá mi, že teď jsem v takové konečné fázi, kdy vím, co si můžu vzít, co mi sedí, co mi sluší a tím pádem nekupuju zbytečně oblečení, které si na sebe vezmu jednou. Když jsem s blogem začínala nebo když jsem byla v pubertě, tak jsem nosila kytičkované věci, šatečky a kloboučky, teď mnohem víc nosím nějaký jednodušší základ a k tomu třeba zajímavé doplňky.

Máš nějakou věc, kterou jsi dříve nosila a teď víš, že už by sis ji na sebe nevzala?

Když jsem byla malá, tak jsem pořád říkala, jak si na sebe nikdy nevezmu žádné úzké kalhoty a nic do pasu a teď nenosím nic jiného (smích). Neměla jsem ráda módu osmdesátých a devadesátých let a teď se mi opravdu líbí. S tím souvisí i to, že jsem nemohla v konfekci sehnat žádnou sukni, která by mi seděla a líbila se mi, tak jsem se rozhodla, že si ji (s pomocí babičky) ušiju.

Šiješ si často oblečení? Plánuješ si ušít nějaké další kousky?

Nějaké pokusy už byly, ale jsem dost netrpělivý člověk, chci všechno umět hned, a jak to nejde, tak to většinou vzdám. Ale tentokrát jsem si vybrala co nejjednodušší střih, který bych mohla zvládnout, poprosila jsem babičku o pomoc a nakonec to klaplo. Na sukni jsem na blogu i od kamarádek dostala celkem pozitivní ohlasy, takže bych se určitě ráda pustila do dalších věcí. Největším impulsem k šití oblečení je pro mě to, že nemůžu sehnat věci, které by se mi líbily, a když už je seženu, tak pro mě cenově nejsou dostupné. V Česku a na Slovensku je i pár blogů o šití, například Ivana Klepáčová nebo Boulevard de Prague, což si myslím, že je fajn, když si blogerka sama šije oblečení, je to zase něco neobvyklého, proto bych to chtěla také umět.

OOTD3_06

Jaké jsou v současnosti tvé oblíbené obchody nebo značky a kde by sis spíš nic nekoupila?

Nikdy neříkej nikdy! (smích) Spíš moc nenakupuju v New Yorkeru nebo v C&A, ale někdy tam přijdu a najdu úplně boží věci. V New Yorkeru jsem si koupila košili ve slevě za 30 korun, v C&A jsem teď našla skvělou roztomilou halenku s límečkem a beruškami za dobrou cenu. Nechodím tam často, ale občas se tam dají najít opravdu hezké věci, takže to neodsuzuju. Nejoblíbenější mám nejspíš H&M, které je ve slevách cenově nejdostupnější a jejich móda se mi líbí. Sice tam nakupuje každý, ale myslím, že mají i věci, které si každý úplně nekoupí. Už se mi nestává tak často, že bych potkala na ulici někoho v tom samém, co mám na sobě já.

Jaký máš názor na secondhandy, bazary, blešáky nebo Vinted? Nakupuješ tam?

Na Vinted jsem si ještě nikdy nic nekoupila, spíš tam jenom prodávám. Obdivuju lidi, kteří si dokážou najít sekáč, kde narazí na pěkné a levné věci a pak je dokážou dobře skombinovat. U nás v Liberci je sekáčů jenom pár, jsou dost probrané a věci tam jsou zbytečně drahé. Spolužačky, které jsou z Ostravy, říkají, že seženou v tamních sekáčích super věci z H&M, Zary a dalších značek třeba za 10 nebo 20 korun. Já na tohle z Liberce nejsem vůbec vycvičená (smích). V Olomouci je to lepší, ale zjistila jsem, že když si tam něco koupím, tak to ve výsledku stejně tak často nenosím.

Tvůj blog rozhodně není jednom o módě, často přidáváš třeba interiérové inspirace. Dokázala bys nějak shrnout celý svůj koncept blogu?

Úplně zezačátku jsem chtěla mít fashion blog, ale zrealizovat to bylo dost těžké, protože mě neměl kdo fotit. Neměla jsem taky foťák a navíc jsem nebyla schopná dodržet určitou pravidelnost v přidávání outfitů. Tak jsem začala přidávat i jiné věci, které mě baví, ale pořád se to snažím vést v nějaké linii móda-kosmetika-interiérový design. Ráda si představuju a plánuju, jak budu mít v budoucnu zařízený byt, hledám inspiraci na We heart it nebo Pinterestu, a tak se o to chci podělit i s ostatními. Chtěla bych mít blog hlavně o módě, ale vím, že toho v současnosti nejsem schopná. Snažím se ale, abych nepsala blog stylem „nevím, co napsat, tak něco splácám“, pořád si myslím, že mé příspěvky mají hlavu a patu.

700_cement-planter-with-metal-leaf-3

Párkrát jsi dodržovala „tématické týdny“ a přidávala jsi outfity, které byly nějak propojené, plánuješ v tom někdy zase pokračovat?

Měla jsem tenkrát pocit, že by to pro čtenáře mohlo být zajímavé a mohli by se díky tomu na blog vracet. I pro mě to byl takový závazek přispívat na blog denně, nakonec to ale nemělo takový ohlas, jaký jsem čekala, protože jsem v té době neměla tolik čtenářů. Bylo by fajn zase něco takového vymyslet, ale bohužel je pro mě časově dost náročné přidávat článek každý den.

Blog už má dnes opravdu hodně lidí, myslíš, že se z blogování stal určitý fenomén?

Když se holka v dnešní době zajímá o módu, tak je pro ni blog něco jako Facebook nebo Instagram, taková jiná dimenze sociálních sítí. Z módního hlediska je to výhodné v tom, že mě můžou svým stylem inspirovat lidé z druhého konce republiky nebo světa, které nikdy nepotkám. Někde jsem slyšela, že v severských zemích, jako je Norsko a Švédsko, má blog úplně každý a berou to jako takové své deníčky. Myslím si tedy, že i tady se budou blogy dál rozrůstat a na blogovou sféru se začne nahlížet spíš tímhle způsobem. A buď holky, které začnou s blogem ve třinácti, postupně přijdou na to, že je to nebaví, protože to zabírá moc času, nebo je to bude bavit i přesto, že v důsledku velkého množství blogů budou mít málo čtenářů, anebo naopak přijdou s něčím neobvyklým a čtenáři si je najdou.

Účastníš se blogerských akcí jakou jsou přehlídky, showroomy a podobně?

Moc bych se chtěla něčeho takového zúčastnit, ale buď mi to nevyjde finančně, nebo časově. Ale když se dohodneme s kamarádkami, které znám přes blog, tak nám to třeba jednou vyjde. Trochu mě mrzí, že tady v Olomouci je spoustu blogerek, ale místo toho, aby se nějak propagovaly a zorganizovaly nějakou akci přímo tady, tak radši jedou do Prahy nebo do Brna na výprodej jiných blogerek. Olomouc je přitom k pořádání takových akcí naprosto ideální, protože je to univerzitní město. Je tu spoustu studentek, které se o módu zajímají a blogová kultura by se tu dala mnohem víc rozvíjet. Doufám, že se někdy s ostatními blogerkami z Olomouce domluvíme a nějakou akci společně uspořádáme.

IMG_8930das

Jaký máš názor na facebookové stránky jako je Dnes nosím nebo Móda zo slovenských a českých ulíc?

Sleduju jenom stránku Dnes nosím, ale nějak velký vliv na mě nemá. Asi dvakrát jsem tam také poslala svůj outfit, ale nevím, jestli to udělám příště znova, připadá mi totiž, že tam chtějí jenom určitý typ lidí. Ti správci tam mají napsané, že se snaží vytvořit „československý Lookbook“, kde by měli být normální lidé z ulice, kteří nemají drahý foťák a nefotí profesionální fotky, protože původní Lookbook byl také zaměřen na běžný streetstyle, ale tím, že se blogy stále rozšiřují, tak už jsou tam fotky profesionálně focené, vyretušované a upravené. Dnes nosím má ale nevýhodu v tom, že tam člověk nemůže svůj outfit nahrát sám, ale fotky procházejí určitým výběrem, tím pádem se tam pak točí pořád dokola ti stejní lidé. Nelíbí se mi, že správci stránek vybízejí k hodnocení outfitů na škále od 1 do 10 nebo napíšou „Ohodnoť jako ve škole.“ To mi připadá špatné a facebookové uživatele to nabádá spíš k určité šikaně a výsměchu.

Plánuješ se svým blogem do budoucna nějaké novinky nebo změny?

Chtěla bych dodělat design, ale nejsem úplně technický typ, takže budu muset asi někoho oslovit, aby mi s tím pomohl. Chci se určitě víc zaměřit na módu a dát blogu dynamiku, co se týče pravidelného přispívání. Budu se snažit i o co nejlepší kvalitu článků a fotek, byla bych ráda, kdyby mi díky tomu i přibyli čtenáři. Ale teď mi celkem stačí to, co mám, protože můj blog čtou lidi, které znám a potěší mě, když mi blog nějakým způsobem pochválí. To jsou buď spolužáci anebo třeba i moje babička (smích).

Zdroj fotografií: archiv Lucie Wrnatové, heycarpediem.com, deavita.fr


Štítky:

, , , ,