Letní semestr přivítal nové zahraniční studenty

Mirka Jakubcová

Autor: Mirka Jakubcová
Datum

Týden před zahájením výuky v letním semestru dorazili do Olomouce noví zahraniční studenti, kteří do České republiky vyjeli v rámci mezinárodního programu Erasmus. Členové olomoucké sekce neziskové organizace ESN (Erasmus Student Network), si pro ně připravili bohatý uvítací program, který jim pomohl se začleněním mezi ostatní studenty, poznáním univerzity a v neposlední řadě také Olomouce, která se pro ně pro následujících několik měsíců stala novým domovem.

Škála zemí, ze kterých studenti do Česka přicestovali, je opravdu rozmanitá. Mezi zhruba osmdesáti cizinci najdeme země jako Rusko, Rakousko, Mexiko, Turecko, Španělsko nebo třeba USA. Stejně různorodé jsou i obory, které studují. Jedná se například o historii, mezinárodní vztahy, cizí jazyky nebo politologii. Členové ESN usilovně pracovali na vytváření seznamovacího i kulturního programu, který novým studentům pomohl s jejich integrací a orientací jak po městě, tak po škole samotné.

IMG_7058

Jeden z úkolů zněl: “Vyfoťte fotku s co největším počtem neznámých lidí.”

Orientation week, jak se tato uvítací událost nazývá, odstartoval v pondělí 10. 2. Každý den na „erasmáky“ čekala výuka do patnácti hodin. Nejednalo se však o standardní výuku, proběhlo několik prezentací o univerzitě, o tom, jak funguje STAG a také o Olomouci, kterou pak členové ESN doplnili komentovanou prohlídkou města. Pondělní večer zakončila seznamovací party v klubu 15 minut. V úterý měli všichni zúčastnění možnost seznámení s Galerií Šantovka, a to konkrétně u bowlingu. Na středu si organizátoři připravili tradiční Tram party. Tramvaj převlečená za kosmickou loď vyzvedla studenty z neředínských kolejí a poskytla jim poněkud netradiční projížďku večerní Olomoucí. Vesmírná jízda probíhala bez potíží do té doby, než tramvaj přišla o jedno z oken. Se slovy: „To se stává,“ vyloučil milý pan řidič cizí zavinění a bezpečně všechny dopravil do klubu Belmondo s menším předstihem. Právě zde se konala oficiální Welcome party. Čtvrtek se nesl opět v poklidnější atmosféře a pro studenty byla připravena česká večeře. Poté, co se všichni sešli ve Faustově domě, se servíroval  guláš s bramboráčky. Nemohlo chybět ani výtečné české pivo a po večeři hostům zahrála živá hudba.

kopecek

Sobotní návštěva Svatého Kopečku.

Páteční večer se odehrál ve znamení zábavných výzev a poznávání olomouckých lokálů. Poslední pracovní den se totiž odehrála legendární Tour de pub. Celkem pět skupinek studentů, společně s průvodci, navštívilo celkem šest olomouckých hospod a restaurací. Mezi letošní „vyvolené“ podniky patřilo Vertigo, Svatováclavský pivovar, Ponorka, Restaurace U Huberta a U Dvou strašidel. Cílovou destinací se stal S Bar, kde proběhlo vyhlášení výsledků. Studenti se museli potýkat s mnoha vtipnými, leč někdy i odvážnými úkoly. Za zmínku určitě stojí objednat si pití v kočičím či psím jazyce nebo třeba zapojit se do konverzace k neznámým lidem u jiného stolu a předstírat, že k nim patříte. Na skupinku, která za výzvy získala nejvíce bodů, čekala v cíli láhev šampaňského. Sobotní den strávili zájemci o program mimo Olomouc. Užili si návštěvu Nošovic, kde proběhla prohlídka místního pivovaru a samozřejmě nemohla chybět ani ochutnávka piva. Na ty, kteří si chtěli  po náročném týdnu vydechnout, čekal výlet na Svatý Kopeček, společně s krátkou návštěvou baziliky a následnou procházkou po odlehlých lesích a loukách. Orientation week zakončila hra s názvem Scavenger Hunt. Šlo o poznávací hru Olomouce, kdy studenti dostali sedm otázek, jejichž vyluštění je dovedlo na místo další.

Ačkoliv Erasmus nejspíš vypadá jako jedna velká party, program je plný kulturních akcí a cestování jak po České republice, tak i po zahraničí. Kromě výletů do Prahy a Brna se totiž chystá i návštěva Krakowa nebo Budapeště.

Na závěr nezbývá než popřát všem novým tvářím příjemný studijní pobyt se spoustou zážitků a zkušeností, na které budou po svém odjezdu rádi vzpomínat.

 Foto: Mirka Jakubcová, Martin Zapletal

 


Štítky:

,