Lékaři putovali východní Afrikou

Mirka Jakubcová

Autor: Mirka Jakubcová
Datum

Lékařskou fakultu navštívili ve středu podvečer významní hosté. V rámci volného pokračování cyklu přednášek Putování lékařů se na rozdíl od dubnové přednášky o Pákistánu vydali lékaři do východní Afriky. Konkrétně do Rwandy a Ugandy.

Lukas Maly

Jako první se o své nezapomenutelné zážitky podělil Jaroslav Bačovský, lékař Fakultní nemocnice v Olomouci, ale také vášnivý cestovatel, fotograf a entomolog.  Posluchačům přiblížil svou výpravu do Rwandy. Poutavé vyprávění o tamních obyvatelích doplnil úžasnými fotografiemi přírody, lidí a zvířat. Zejména svou přednášku zaměřil na gorily. Ty měl Bačovský štěstí vidět ve Volcanoes National Park. Přestože výprava z počátku váhala, zda zaplatit neuvěřitelných pět set dolarů za vstup do národního parku, nikdo později tohoto rozhodnutí nelitoval. Jak často se taky obyčejnému smrtelníkovi podaří dostat ke gorilí rodince na vzdálenost sedmi metrů?

Bačovský povídal i o komplikacích, které znepříjemnily jejich výlet do Konga, kde plánovali navštívit lékařského kolegu. „Byli jsme na mostě mezi Rwandou a Kongem, začalo se stmívat a nikdo nás nechtěl,“ zavzpomínal nyní s úsměvem Bačovský. Tenkrát mu ovšem kvůli problémům s vízy do smíchu nebylo. Jejich průvodci se naštěstí podařilo usmlouvat vojáky a výprava mohla opět pokračovat na rwandskou stranu.

Poté před mediky předstoupil student 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Lukáš Malý. Ten se jako člen neziskové organizace Shalom for Uganda vypravil na čtyřměsíční dobrovolnou zdravotnickou misi právě do Ugandy. Zde se tým zdravotníků zaměřuje především na paliativní medicínu, tedy péči o lidi těsně před sklonkem života, a vzdělávání obyvatel. Jednou týdně navštěvovali místní školu a přednášeli. Spíše než holým faktům se snažili věnovat zajímavostem. Dětem vyprávěli o zemi, ze které pochází, o důležitosti hygieny nebo například o výživě. Lukáš zmínil, že v dané škole bylo přes sedm set dětí, na které bylo pouze dvanáct učitelek. Není tedy výjimkou, že jsou děti po absolvování základní školy stále negramotné kvůli nedostačující pozornosti.

ordinace

Lukáš se rozpovídal o chování dětí, které většinou poprvé naživo viděly bílého člověka. Smutek a lítost pociťoval v případech, kdy ho děti při podání ruky chytaly za zápěstí, čímž vyjadřují své nižší postavení, nebo při otázkách, jak to mají udělat, aby byly také bílé. Zazněl i výčet nemocí, se kterými se Východoafričané nejčastěji potýkají. Jde především o malárii, tuberkulózu, brucelózu, kterou způsobuje nepřevařené mléko, a HIV. Uganda byla první zemí na světě, ve které bylo poslední jmenované onemocnění zaregistrováno. Lukáš hovořil také o místní stravě. „Je třeba být ostražitý v tom, co jíte. Ale po pár týdnech ostražitost klesá. U mě klesla až tak, že jsem dostal břišní tyfus,“ dodal medik.

Oba přednášející vyzdvihli radost místních lidí. Ačkoliv se nám z našeho pohledu mohou zdát chudí, protože nemají velké domy, nablýskaná auta a finanční obnosy na účtech, jsou šťastní a chudí si ve většině případů rozhodně nepřipadají. Mají svou rodinu a chýši, což je pro ně největším bohatstvím. Přednáška byla velice emotivní a pro všechny přítomné určitě hodně inspirativní.

Foto: Shalom for Uganda


Štítky:

, , ,