Laibach šíří v Olomouci autorské neprávo

Petr Šrajer

Autor: Petr Šrajer
Datum

V olomoucké Galerii Ceasar končí 3. prosince výstava Laibach Kunst slovinské skupiny Laibach. Ta se ve své tvorbě inspiruje totalitními režimy a opakovaně tak čelila například nařčení z nacismu.

Výstava Laibach Kunst: Red Districts + Black Cross připomíná skutečnost, že Laibach, kteří jsou proslulí svou avantgardní hudbou, jsou původně výtvarníci. I tato umělecká forma ale fascinaci totalitou odráží. Jedna polovina expozice totiž představuje velkoformátové obrazy, znázorňující továrny v dělnické čtvrti města Trbovlje, ve kterém byla skupina Laibach v roce 1980 založena. Druhá polovina, označená jako Volkskunst, je potom inspirována kýčovitým uměním socialistického realismu, které je často k vidění na obalech desek skupiny nebo v jejích videoklipech.

Na vernisáži, která proběhla za účasti člena skupiny Laibach Ivana Novaka, vyšlo najevo, že i tato výstava je součást hry, kterou skupina už přes třicet let hraje. “Je třeba říci, že Volkskunst nejsou dílem Laibach, jejich autoři se u nás jen inspirovali,” řekl Novak. “Díla nám byla dodána a my jsme je poté podepsali. Stejně jako ostatní obrazy, která tu vystavujeme.” Úloha samotné skupiny Laibach tedy spočívala v původní inspiraci, ale hlavně v následném výběru děl pro výstavu.

“Přestože jsme tyto obrazy nevytvořili, neznamená to, že jsou pro nás méně důležité,” doplňuje Novak. Takový postup je pro Laibach ostatně typický, jedná se totiž o ukázkový případ autorského nepráva, které skupina mnoho let prosazuje.

laibach2

Laibach je slovinská hudební skupina, pojmenovaná podle německého označení Lublaně, hlavního města Slovinska. Ve své tvorbě kapela pracuje s tématikou totalitních režimů, za což byla v osmdesátých letech ve svém domovském Slovinsku odměněna zákazem činnosti. Právě kvůli němu se Laibach ve svých počátcích věnovali pod hlavičkou NSK více výtvarnému umění.

V pozdějších letech se skupina proslavila hlavně svými coververzemi popových hitů, které zasazovala do jiného kontextu. Laibach natočili ale také album, inspirované Bachovým Uměním fugy (Laibachkunstderfuge) nebo hymnami evropských států (Volk). Kontroverze vzbudil také jejich loňský koncert v Severní Koreji, kde Laibach vystoupili jako první západní kapela.

Výstava Laibach Kunst: Red Districts + Black Cross je k vidění v Galerii Caesar do soboty 3. prosince.  

Foto: Jaromír Krátký, Oloporno.cz


Štítky:

, , , , , ,