„Která by chtěla být s mužem, když venku slamovat může?“

Autor: Lucie Frydrychová
Datum

Desítka básnířek se u příležitosti Mezinárodního dne žen utkala ve slam poetry. Byl to první ryze ženský souboj a nešlo v něm ani tak o vítězství či prohru. Hlavním cílem bylo pořádně si zaslamovat, pobavit diváky svými schopnostmi a ukázat, že i ženy jsou kvalitní slamerky, které se mužům hravě vyrovnají a možná i více než to. A když Češky spojily své síly s účastnicemi ze zahraničí, tak se jim to nadmíru dobře povedlo.

Mezinárodní den žen se ve světě slaví více než 100 let. Od dob, kdy švadleny demonstrovaly za rovnoprávnost žen, se mnohé změnilo. Dnes je svátek oslavou něžného pohlaví a je tak možností pro muže, aby symbolicky poděkovali za všechno, co pro ně ženy dělají. Někdo daruje tradiční karafiát, někdo bonboniéru, někdo polibek a někdo třeba báseň. Každý má v tento den jiné tradice a zvyky. A letos byla v Olomouci vytvořena tradice nová, kdy si ženy samy sobě odrecitovaly básně. Před týdnem se totiž pořádal první a jedinečný Femi slam.

Slam poetry, tedy recitování vlastní poezie, ať už předem připravené nebo vytvářené až na pódiu, se v Olomouci pomalu ale jistě rozmáhá. Na počátcích šlo o skromnou záležitost, kterou provozovala hrstka jedinců a kterou sledovalo ještě méně diváků. Ale dnes už spousta lidí ví, o co jde, a místní slamování se těší stále větší přízni.

IMG_2076

V začátcích to byli zejména muži, kteří předváděli svůj básnický um. Postupem času se i v řadách dívek a žen našly odvážlivkyně, které se do této činnosti s vervou pustily a brzy se v ní zabydlely. A když žen ve slamu přibývalo, tak se Olomoučtí rozhodli, že na Mezinárodní den žen, tedy 8. března, uspořádají první čistě ženské klání ve slam poetry.

Souboj se konal v Divadle hudby Olomouc a celá akce se dostala až na mezinárodní úroveň. Mezi účastnicemi byla slovenská slamerka, slamerka mulatka a také básnířka až z daleké Ameriky, která je v Česku na Erasmu. Samozřejmě nesmíme zapomínat na naše české stálice, které tvoří ženy jak z Olomouce, tak z různých míst republiky.

IMG_2053

Souboj probíhal tradičním způsobem. Účastnice si vylosovaly pořadí, ve kterém budou vystupovat, a poté se ve dvou kolech předvedly divákům a porotě. Ve druhém kole nastoupily v opačném pořadí, aby ta, která v prvním kole začínala, šla poslední. I porotu tvořili, jako tradičně, náhodně vybraní diváci, kteří po každém výkonu hodnotili slamerky body nula až deset.

IMG_2070

Celou akci uváděl Bob Hýsek, který je asi nejznámějším olomouckým slamerem. Dokonce slam vyučuje na Filozofické fakultě Univerzity Palackého, konkrétně na Katedře anglistiky a amerikanistiky. Před prvním ženským vystoupením se divákům předvedl Jan Jílek, který patří mezi nejlepší české slamery. Svou básní vtipně poodhalil své ženské já a připravil atmosféru pro výkony účastnic.

IMG_2000

Poté už nastoupily ženy. Jako první z nich se předvedla Američanka Amanda Morris. Diváky si získala už jen tím, že do básně zapojila české slovo, a samozřejmě také svým výkonem. Po ní následovaly další účastnice a každá jako by zvedla laťku o kousek výše. Genialita i vtipnost básní narůstaly a porotě nestačila dvoumístná čísla. Ženy se bez zábran a ostychu vrhly na témata menstruace, holení, přístupu k mužům a věnovaly se i otázce správné velikosti prsou a jiných částí těla. Některé básnily o lásce, jiné o dětech, které z lásky vznikají. Konkrétně k tomuto tématu měla nejvíce co říct slamerka Zua, která dokonce přišla recitovat s dítětem pod srdcem. Ve svých básních pak barvitě popisovala všechny strasti těhotenství a mateřství.

IMG_2098

Ozbrojeny ryze ženskými problémy a záležitostmi se účastnice prorýmovaly prvním kolem. Po krátké přestávce opět silně dráždily naše bránice, ale vedle humoru byl prostor i na vážná témata. Místy se dokonce v publiku zaleskla nejedna slza, když slamerky básnily o těžkých či dojemných životních záležitostech.

I přestože šlo spíše o přátelské klání než souboj na život a na smrt, tak má svého vítěze, vlastně vítězkyni. Tou je Barbora, pro kterou to byla první slamová výhra a společně s ní získala i peněžitou odměnu. Vítězství to bylo rozhodně zasloužené, protože Barbora slamovala jak česky, tak anglicky. Uměla si získat diváky skvělým ostrovtipem i dramatickým přednesem. „Would you rather be with your man or would you rather go out and slam?“ znělo emancipovaně v jedné z jejích básní. Tímto rýmem podle mého názoru dokázala popsat nejen úterní událost, ale i postavení žen v dnešním světě, a za to si zaslouží ocenění.

IMG_2017

Ženy ten večer ukázaly, že umí být nejenom něžné a jemné, ale i drsné a nemilosrdně vtipné. Svým slamováním porazily mnohé stereotypy a předsudky, ale také odhalily citlivé pravdy. A především potěšily diváky a věřím, že i samy sebe.


Štítky:

, , , ,