Krev není voda

Barbora Adamová

Autor: Barbora Adamová
Datum

Cítíte se dobře, nemáte žádné zdravotní problémy a chcete udělat dobrý skutek, který se vám jednou určitě vrátí? Uvažovali jste někdy nad dárcovstvím krve, ale nevěděli jste co a jak? Nebojte se a přihlaste se do projektu Darujte krev s ELSA Olomouc. Nebudete na to sami. Ve středu 18. listopadu můžete s dalšími studenty UP navštívit transfuzní oddělení FN Olomouc a udělat tak dobrý skutek.

Upomínkový předmět, který dostane každý prvodárce

Upomínkový předmět, který dostane každý prvodárce

Na prvním místě je však vždy a za všech okolností vaše zdraví, proto se dárcem nemůže stát každý. Nesmí být nemocný, trpět závažnější chorobou a odběr nesmí ohrozit jeho zdravotní stav. Toto je však jen obecný výčet podmínek. Veškeré podrobné informace najdete na stránkách Transfuzního oddělení, ty si musíte před vlastním odběrem důkladně pročíst. Den před odběrem musíte dbát na svoji životosprávu, a pokud se z jakýchkoliv důvodů přeci jen rozhodnete od svého rozhodnutí upustit, můžete to udělat prakticky kdykoliv před samotným odběrem. Celá akce je ryze dobrovolná. Samotné darování krve trvá cca 15 minut. Spolu se všemi předodběrovými vyšetřeními a odpočinkem strávíte v nemocnici přibližně hodinu a půl. S sebou si do nemocnice vezměte průkazku zdravotní pojišťovny, průkaz totožnosti a především odhodlání.

Rezervujte si termín na emailu flajzarova@elsa.cz, kde uvedete jméno, příjmení, rodné číslo a vaše případné otázky. Přihlašování bude ukončeno ve čtvrtek 12.11. ve 14:00 hod.

Zájemce uvede na tento mail své celé jméno příjmení a rodné číslo, po potvrzení mu budou zaslány informace ohledně toho, co dělat a nedělat před odběrem. Tři dny před samotným odběrem budou zaslány podrobnější informace, říká Silvie Flajzarová, hlavní organizátorka celé akce. Pokud by zájemci nemohli využít tento termín, nemusí zoufat, v letním semestru se bude tato akce opakovat,” dodává.

Pokud máte v daném termínu semináře, nebude problém zajistit omluvenku.

Sama z vlastní zkušenosti vím, že není nic jednoduchého se k tomu skutečně „dokopat“. Vezměte si proto s sebou svého kamaráda, přítelkyni či talisman pro štěstí. Vždyť právě vaše krev může jednou někomu zachránit život! Překonejte strach. Za ten pocit, že jste darovali vzácnou tekutinu, kterou nelze nijak nahradit, to určitě stojí!

užitečné odkazy:

FB událost: https://www.facebook.com/events/1509127856078752/

oficiální stránka transfuzní stanice FNOL: http://www.fnol.cz/transfuzni-oddeleni_41.html

Foto:  www.hc-olomouc.cz;  Vendula Kadlecová