Když máš dlouhou chvíli, navštiv Kratochvíli

Autor: Veronika Svrčinová
Datum

Každý student potřebuje nějaký svůj koutek, kam uklidí vybouřenou duši a nervy na drátkách po namáhavém dni. Místo, kde načerpá síly, shodí okovy úkolů a zabředne s kamarády do zajímavé diskuze.  Jedno takové jsme našli v olomoucké Kratochvíli. Už podle jména příhodné čajovně a kavárně blízko Jazz Tibet Clubu a Kina Metropol, v ulici Sokolská.

Hned při vstupu nás pohlcuje plodná atmosféra. Švitořící dvojice, které se houpají v závěsných křeslech visících ze stropu, nebo jsou uvelebeny v pohodlných židlích, si nás téměř nevšímají a my tak proplouváme nepovšimnuti dále do vnitřního prostoru. Po menší vstupní místnosti, s kasou od Babiše a pár stolky, následuje ještě jedna velká, o čajovnu v klasickém slova smyslu se však rozhodně nejedná.

Její rysy naznačují jen na zemi rozprostřené perské koberce, velké pódium s naducanými polštářky a kvanta dýmu, který obaluje celý prostor a lenivě se v něm převaluje. Jako přízrak z něj vystupuje malý stromek posetý barevnými origami a obrovská knihovna po pravé straně. Z ní natahují ruce snad všichni významní literáti, od Čapka po Hemigwaye, připraveni lapit do svých stránek zbloudilou osamělou duši každého introverta. Hned vedle jejich výplody fantazie nalézáme komfortní polstrovanou sedačku, kterou neprodleně volíme jako své útočiště.

Kratochvíle

Nápojový lístek, jak by se dalo očekávat, přetéká nabídkou všemožných čajů. Doporučuji před návštěvou procvičit své znalosti nebo se poptat kamarádů dýmkařů, který z černých, bílých a zelených horkých nápojů z Číny, Japonska, Indie, Tchajwanu, Vietamu, Turecka nebo Gruzie je pro laika poživatelný. Elegantně můžete vybruslit volbou ovocných či bylinných čajů nebo povzbuzujícího maté. My jsme si vybrali černý čaj pu – erh a zázvorák na studentské „nachlazeníčko“.

Najdete tady ale i nějakou tu kávu z pražírny Kikafe, nealko jako mošt či aloe nebo třeba pivo a absinth. V druhém kole jsme chtěli přesedlat na klasiku v podobě bílého vína. Nebo růžového. Ale naše přepadovka v sobotu večer pár hodin před zavíračkou nesla své ovoce v podobě červeného a upřímně se omlouvající servírky. No, co už.

DSC_0009

K dýchánku nad vínem objednáváme ještě pistácie. Pravidelní hosté z nás musejí mít radost, jelikož naše objednávka vybočuje ze zdejších standardů. V knihovních policích objevujeme zastrčenou Jengu, a tak završujeme i svoji roli třetího kola u vozu, když usedáme přímo naproti poslednímu přítomnému romantickému páru.

„Teď si připadám trochu jako v kině,“ smějeme se, zatímco s vínem v ruce bojujeme s třesoucí konstrukcí věže. Kdyby nás pokročilá hodina nevyhnala, hrajeme tam hry možná až doteď. Každý si v pestrém výběru vybere své, ať už jsou to Černé historky, Bang!, Aktivity nebo Člověče nezlob se. Zkrátka, tady nezůstane stát žádná konverzace!

Foto: Veronika Svrčinová, Kratochvíle


Štítky:

, , , , , , , , , , , ,