Kavárna Déjàvu je doupě hipsterů i romantických duší

Autor: Veronika Svrčinová
Datum

Pravá undergroundová kavárna, která učaruje každému zatvrzelému hipsterovi s vytahaným svetrem a kšandami. Člověk znalý Ostravy si ji rychle přidá do šuplíku mezi prvorepublikovou Kavárnu Daniel a avantgardní Starou Arénu, která je doupětem chmurných uměleckých duší. Po první návštěvě sice nemůžu posoudit, zda i tady najdete snobské mladíky s uhrančivým pohledem a kytarou v ruce, nebo jen knihomoly ponořené do opojných stránek knihy, ale troufám si tvrdit, že za všemi podniky stojí stejná filozofie a na návštěvníky dýchá ze starobylých koutů stejná atmosféra.

Pokud jste se někdy toulali kolem kina Metropol a hledali, kam večer na nějaký lahodný nápoj zapadnout, určitě vám tenhle skvost unikl. Místo honosné vývěsky, křičící na procházející: „Tady, Kavárna Déjàvu!“, musíte zapojit detektivní schopnosti a uvědomit si, že kavárna spadá pod taktovku Kulturního a společenského centra ArtUm. Následně hodit za hlavu veškeré pochyby, zda jdete správně, projít myší dírou v baráku, titěrným nádvořím a hurá, cestu máme úspěšně za sebou a můžeme si s klidem zkušeného kavárenského i hospodského povaleče oddechnout.

P1090371

Celý prostor působí útulným domáckým dojmem obývacího pokoje vaší babičky. Prosté bílé zdi, gauče a stoly za zenitem, záclony s vlastním, bohatým příběhem a jednoduchý dřevěný bar. Ten vás udiví až poté, co přistoupíte blíže a zjistíte, že nudný povrch skrývá dvoje klavírové klávesy. Tuhle naprosto strohou výzdobu apartního bytu doplňují portréty slavných zpěváků, básníků, spisovatelů či hvězd, naskládané bez ladu a skladu na jednu stranu zdi. Na hry v alkoholovém opojení tady čeká na všechny klavírní virtuózy další klávesová chlouba, a dokonce i knihomolové nemusí své modly nosit s sebou, v případě nouze stačí vytáhnout nějaký titul z obstojně zařízených knihoven.

Určitě jste se zděsili toho, že celou dobu mluvím o kavárně, i když bych svou pozornost měla obracet především na špeluňky napěchované alkoholickými moky. Nebojte. Káva tady sice štědré zastoupení má, ale vybírat můžete mnohem, mnohem víc. Například její kombinaci s vodkou, kakaovým likérem, vaječným koňakem nebo tullamorkou. Abyste v chladném počasí po úmorném dni rozproudili krev v těle, doporučuji ze startu jeden ze sypaných, zdravotních, bio nebo pečených čajů či horký grog, whiskey, griotku nebo zázvorovou vodku. Po těch už vás ruce zaručeně zábst nebudou.

export-5

Takovou klasikou je tady rozlévané bílé víno, které si pohoupává v ruce každý host, kterého vidím. A tak ani já nevystupuju z davu. Co na tom, vína není nikdy dost. „Dej si ještě jednu sklenku, nevíš, co tě čeká venku,“ připomíná se mi na dovolené nově nabyté moravské moudro. Už od příchodu mě z letáčku lákají tortillové chipsy s domácí pálivou salsou, po pár doušcích lahodného vína za pětadvacet korun podléhám a poroučím si přinést i tuhle dobrůtku, za ještě lahodnějších třicet osm korun.

„Víte, že za hodinu začíná koncert? Samozřejmě do té doby můžete zůstat, ale pak budete muset zaplatit vstupné,“ připomíná s úsměvem milá servírka. A tak po zjištění, že pro nás naprosto neznámá kapela stojí dvě stě korun, se kterými jsme nepočítali, prcháme pryč dál a dál do černočerné noci.

P1090369

Foto: Veronika Svrčinová, kavárna Déjàvu


Štítky:

, , , , , , , , , , , , , , , ,