Jeden Svět v Olomouci začal úspěšně, diváci obsadili sál do posledního místa

Eva Pětvalská

Autor: Eva Pětvalská
Datum

Pondělí s sebou přineslo nejen začátek nového týdne, ale také zahájení 16. ročníku festivalu Jeden svět v Olomouci. Již první projekce ukázala, že má tato událost v Olomouci silnou diváckou základnu. Sál byl do posledního místa obsazen a opozdilci bez rezervace měli smůlu. Výzdoba prostor potěšila nejednoho diváka, bublinková folie visela všude v prostoru a praskala návštěvníkům pod nohama, aby jim připomněla, že téma letošního festivalu zní „Praskněte své bubliny.“ Bubliny mají v tomto případě symbolizovat komfortní zónu, do které se schováváme před problémy a ožehavými tématy.

„Prostřednictvím festivalu se chceme společně s vámi pokusit překročit hranice našich vlastních komfortních zón a „prasknout“ si tak bubliny, které nás obklopují každý den. Při výběru filmů pro letošní ročník jsme se snažily přinést nejen témata, která jsou v současné době palčivá pro celý svět, ale i ta, která mají nějakým způsobem blízko k prostředí, v němž žijeme,“ uvádějí koordinátorky festivalu Zuzana Marešová a Jana Gajová.

DSC_1904

Slavnostní zahájení otevřel snímek Toto a jeho sestry z dílny rumunského režiséra Alexandra Nanau, který praskl bublinu s tématem výchovy dětí drogově závislými rodiči.  Na toto téma pak po filmu diskutovali diváci s hosty z centra primární prevence P- centra, Markétou Rodryčovou a Ondřejem Skopalem. Debatu vedl Filip Zajíček, student žurnalistiky a divadelních věd Univerzity Palackého. Diváky nejvíce zajímalo, zda by se podobný případ mohl odehrát i v České republice a jak je na tom naše země s počtem drogově závislých rodičů.

Dokument o třech sourozencích, jejichž matka skončila na 7 let ve vězení za prodej a užívání drog, zprostředkoval divákům obraz života dětí narkomanů bez příkras a bez cenzury. Desetiletý Totonel je odkázán na péči svých náctiletých sester. Sedmnáctiletá Anna a patnáctiletá Andrea se snaží přežít společnými silami v bytě, kde ani neteče voda, a který po večerech pravidelně okupují narkomani. Anna nakonec nevydrží tlak prostředí, ve kterém vyrůstá, a k drogám sklouzne také. Mladší sestra Andrea se však rozhodne vzít osud do svých rukou a zajistí pro sebe i Tota bydlení v dětském domově. Pro obě děti je toto rozhodnutí životní výhrou a naplněním základních lidských potřeb – poprvé v životě mají vlastní postele, pravidelnou stravu, hygienu a jsou v interakci s dalšími vrstevníky s podobným osudem. Když po nějaké době Andrea navštíví svou sestru Annu a donutí ji kvůli jejímu mizernému zdravotnímu stavu jít k lékaři, dovídá se, že je Anna HIV pozitivní. Po třetí žádosti o podmíněné propuštění a po odpykání ¾ trestu se dostává matka tří sourozenců na svobodu, její snaha sblížit se s dětmi a začít znova plnit své rodičovské povinnosti je však dětmi odmítnuta.

DSC_1914

Pokud vás Totův příběh zaujal, promítání dalších filmů s lidskoprávní tématikou se můžete v rámci festivalu zúčastnit až do soboty 28. března. Určitě si však místo na vybranou projekci či jinou doprovodnou akci nezapomeňte rezervovat předem. Program festivalu, včetně pokynů k rezervacím najdete na webových stránkách

 

FOTO: Veronika Krejčí


Štítky:

, ,