Jeden svět představuje Olgu

Kristýna Pavlačková

Autor: Kristýna Pavlačková
Datum

Čekání čítající tři roky. Tak dlouho trvalo, než kývla Olga Šplíchalová Václavu Havlovi na nabídku, zda spolu nebudou chodit. Napoprvé mu totiž dala košem se slovy, že je příliš mladý.  V té době jí bylo dvacet, jemu sedmnáct. O tři roky později však již Havel se svým návrhem uspěl. “No tak teda jo, ale není se mnou lehké pořízení,” dodala tehdy. Ona sama pak na svého muže také čekala. A hned několikrát. 

Režisér Miroslav Janek před několika lety dokončil rozpracovaný dokument Pavla Kouteckého Občan Havel. Jeho aktuální snímek však nezachycuje příběh prvního prezidenta České republiky, ale jeho ženy Olgy Šplíchalové, která stála po boku svého muže Václava Havla od samého začátku jeho politické kariéry. 

Olga Havlová

 

Snímek Olga ukazuje divákovi trochu jiný pohled na první českou “první dámu”. Zachycuje ji nejen jako osobnost, ale především jako obyčejného člověka, který se v životě dostal daleko i přes to, že neovládal žádný z cizích jazyků a vystudovanou měl pouze měšťanku. Olga Havlová odmala pohrdala papaláši, vysokými funkcemi, pompézními oslavami a honorací. S nástupem jejího muže do funkce prezidenta se však stala součástí toho všeho. Jako jedna z mála si však zachovala odstup a zdravý rozum a nenechala se tím ovlivnit. Když měla něco na srdci, ihned to člověku řekla. Byla přímá a upřímná. Byť byly některé její poznámky nepříjemné a štiplavé. 

Ani přes funkci první dámy však nezapomněla na své kamarády. S nimi odjakživa pořádala nejrůznější výlety, oslavy a zvala si je i k sobě domů na Hrádeček. Vůbec nehleděla na problémy a výslechy, které potom vždy následovaly. Když na to přišlo, dokázala být pořádně od rány a uměla si během okamžiku zjednat pořádek. Neuznávala autority. Navíc pomáhala postiženým, založila nadaci Výbor dobré vůle. 

Dokumentární film o Olze Havlové přináší spoustu zajímavých postřehů, které diváka určitě zaujmou. Já i necelá stovka návštěvníků kina Metropol jsme odcházeli s úsměvem na rtech a pocitem, že jsme se opět dozvěděli něco nového. Ačkoliv dokumenty nemám příliš v lásce, snímek hodnotím jako velice vydařený. Navíc vše doprovázela hudba přátel Olgy, kapely Plastic People of the Universe. Paráda. 


Štítky:

, ,