Jeden svět Olomouc se zaměřil i na problémy v Kolumbii

Autor: Marketa Jasanská
Datum

Na začátku října minulého roku obletěla svět zpráva o novém držiteli Nobelovy ceny za mír. Prezident Juan Emanuel Santos získal tuto cenu za podepsání mírové smlouvy s velitelem Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC) Timoleonem Jimenezem přezdívaným „Timošenko“. Letošní Jeden svět Olomouc se na její uzavření podíval podrobněji minulé úterý v podvečerních hodinách.

Festival uvedl film Ukončit válku, který popisuje dobu vyjednávání až po samotný podpis listiny, která měla obsahovat několik stěžejních pilířů. Prezident Santos se v tomto období potýkal s velkým odporem kolumbijského lidu, především mu mírové vyjednání stěžovala kampaň bývalého prezidenta Álvara Uribeho, který byl proti bodu o zproštění viny vojáků FARC. Uribe za své vlády totiž označoval FARC za teroristy a neúspěšně se je snažil porazit vojenskou silou. S jeho postupem se ztotožňovala většina Kolumbijců, a proto přistoupil držitel Nobelovy ceny Santos na referendum, které rozhodne o ukončení války trvající přes padesát let. To mělo být poslední tečkou. Mírovou smlouvu totiž podepsali oba velitelé znepřátelených stran již v červnu roku 2015. „Naši jedinou zbraní se stanou slova,“ poznamenal Timošenko při podpisu smlouvy. A v ulicích propukl jásot, lidé zpívali No hay guerilla v překladu Není tu guerilla.

Still 1

Hlasování ale obrátilo vše naruby. Lid se vyjádřil o jedno procento proti míru, tj. zhruba o deset tisíc hlasů. To ovšem Santose nezastavilo, aby pokračoval ve vyjednávání. Dohoda byla jen trochu pozměněna, například zmizel bod o navrácení pozemků zemědělcům, a následně uzákoněna v ústavě bez účasti obyvatel. Těmito fakty byl ukončen film, který rozdmýchal vášnivou pofilmovou debatu.

17621919_1275202325890110_6805377516751693531_o

Této debaty se účastnili významní hosté, Jakub Hromada, doktorand specializující se na oblast Jižní Ameriky, a David Koubek, zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu.  Ti oba uvedli, že Kolumbie ještě nemá vyhráno, tedy že mír je dalekosáhlý proces. „Dokud se nevyřeší agrární problém, konflikt bude pokračovat,“ sdělil Marek Koubek a následně objasnil divákům v sále, jak si velké zahraniční korporace dělají nárok na území dříve obsazené guerillou. Podobně odpověděl i Jakub Hromada. „Nenastal mír, nastává konec války a mír budou muset sami Kolumbijci teprve vytvořit. Existují problémy, které bude velmi složité vyřešit. Třeba odstranění min nebo drogový problém,“ doplnil doktorand.

Úterní večer otevřel mnoho otázek, na které budeme znát odpověď až za pár let. Jedno ale tomuto filmu i debatě nelze upřít. Divákům v sále poskytly mnoho materiálu k zamyšlení. FOTO: Lucie Kačerová – Jeden svět Olomouc

Štítky:

, , , , , ,