Jeden svět je doslova filmová spoušť vodopádu emocí

Autor: Mikoláš Rec
Datum

Kromě mnoha jiných byl na festivalu dokumentárních filmů Jeden svět k vidění také film Dugma: Spoušť. Prvotina nadějného norského dokumentaristy Påla Refsdala přibližuje život a smýšlení mužů, kteří bojují na straně militantní skupiny Džabhat al-Nusra a rozhodli se položit své životy „ve jménu Alláha“.

6585IntMaster_58_full_25HD-7 Abú Qaswar přišel ze Saúdské Arábie, kde zanechal svou ženu se dvěma malými dětmi. Naopak Abú Basír se narodil v Británii, ale vždy si připadal jiný. Nakonec odcestoval do Sýrie a připojil se k místním radikálům. Oba čekají na svůj čas, kdy budou moci dobrovolně položit život za svou víru. Figurují totiž v seznamech sebevražedných atentátníků militantní skupiny Džabhat al-Nusra. Své poslední chvíle by měli strávit v obrněném voze napěchovaném trhavinou. Od barelů s trhavinou vede spousta rozbušek a drátů k jedinému místu, které je zažehne – dugma (neboli spoušť).
Abú Qaswar u vozidla s trhavinou

Abú Qaswar u vozidla s trhavinou

V životech hlavních protagonistů však nastanou zvraty. Abú Qaswar je z vrchních míst organizace povolán, aby šířil mezi civilisty slovo boží. Abú Basír se ožení a jeho manželka otěhotní. Najednou není tak snadné opustit svůj život. Alláh je priorita, je však možné zanechat svou rodinu napospas nekompromisnímu světu? Hrdinové v průběhu filmu sdělují na kameru své pocity a motivaci pro své jednání. Mnohdy jde o niternější zpovědi o tom, jak vidí vlastní budoucnost. V průběhu času se však jejich vyhlídky mohou měnit.
Abú Basír

Abú Basír

Za dokumentem je vidět velké úsilí a ochota nasazení vlastního života. Dokumentarista se zde dostává do míst, která byla doslova pod palbou, aby mohl mapovat osudy hlavních hrdinů, v nichž můžeme pozorovat zvláštní průnik lidskosti s islámským fanatismem. Film člověka nutí k zamyšlení a ve mně zanechal hlubokou stopu. Ukazuje, že pravda má mnoho rovin a že nic není černobílé. Jedná se o prvotřídní dokument, a ačkoli možná není pro každého, mohu ho jedině doporučit. Příjemnou tečkou za filmem byla, v rámci festivalu Jeden svět, následná debata s Markem Štysem, pracovníkem humanitární organizace Člověk v tísni, který operuje na území právě válkou zmítané Sýrie. Díky tomu si mohli návštěvníci filmu zasadit některé skutečnosti hlouběji do kontextu. Při debatě byl také podrobněji rozebrán jeden z problémů těchto militantních skupin. „Tyto organizace mají tendenci usidlovat se v hustě obydlených oblastech. Pak je složité, při boji proti nim, vyhnout se i civilním obětem.” Stejnou problematiku ostatně nastínil také dokument, když zabíral spor několika osob o tom, zda provedený nálet cílil na ozbrojence nebo na zkrátka na město, plné civilního obyvatelstva.

Štítky:

, , , , , ,