Jeden Danielův svět

Kristina Jochmannová

Autor: Kristina Jochmannová
Datum

Festival Jeden svět je u konce a pro ty z vás, které zajímá, jak probíhaly jednotlivé dny a projekce tady máme shrnutí tentokrát pátečního promítání filmu Danielův svět ze zaplněného kina Metropol.

IMG_1380

Stejně jako všechny ostatní snímky letošního festivalu se i Danielův svět zabýval náročným tématem, které „prasklo“ nejednu bublinu, v tomto případě pedofilií. Český dokumentární film režisérky Veroniky Liškové tak rozhodně nebyl pouze oddechový a v mnoha divácích vyvolal rozporuplné pocity a potřebu zodpovědět mnohé otázky. Prostor pro dotazy byl však dostatečný. Jako hosté zde vystupovala režisérka snímku Veronika Lišková a sociolog zabývající se genderem a sexualitou, pedagog Univerzity Palackého, Martin Fafejta. Více než hodinová diskuze tak mohla proudit oběma směry a diváci toho využili do poslední minuty. Celou debatu vedl Filip Titlbach, student katedry žurnalistiky.

Danielův svět je autentický příběh pětadvacetiletého mladíka, který se snaží i prostřednictvím tohoto filmu vypořádat se svou sexuální orientací. Je totiž homosexuální pedofil. Ve filmu nám tak Daniel nabízí pohled do svého každodenního života, problémů, se kterými se musí vypořádávat a v neposlední řadě také vysvětlení. Vysvětluje nám, že být pedofil zdaleka neznamená sexuální obtěžování dětí a ukájení se na nich. Spíš je to nutkavá potřeba být v blízkosti milované osoby a trávit s ní čas. Ve filmu jsme tak byli svědky Danielova psychického vývoje a nahlédli jsme i pod pokličku jeho rodinného života. „Já osobně musím velmi ocenit i Danielovu maminku, která se rozhodla v tomto filmu vystoupit. I když je coming out velmi těžký, vždy se pro něj daný jedinec rozhodne v momentě, kdy se cítí být připravený. Ale tím pádem vlastně vystaví coming outu i své blízké a okolí. Ti potom musí čelit faktu „můj syn je pedofil“ a nikdo se jich neptá, zda jsou i oni připraveni. Proto si myslím, že v tomto ohledu byla Danielova maminka možná ještě odvážnější než sám Daniel,“ uvedl Martin Fafejta.

IMG_1386

Přesto, že dotazů bylo opravdu hodně, žádný vyloženě negativní se neobjevil. Celá debata tak byla civilizovaná, kultivovaná a na akademické úrovni. Mezi nejzajímavější otázky patřila, dle mého názoru, ta, jestli je tedy v pořádku nechat pedofila hrát si s vašimi dětmi. „Po zkušenostech, které jsem získala natáčením tohoto filmu, bych reagovala určitě jinak než před třemi lety, kdy jsme s celým projektem začali. Pokud bych toho člověka dlouhou dobu znala i jinak než pouze jako pedofila, tak bych mu v setkání s mým dítětem nebránila. Kdybych byla ve stejné místnosti, tak by to pro mě určitě nebyl žádný problém,“ upřesnila Veronika Lišková. Vážnost celého tématu odlehčil svou odpovědí Martin Fafejta: „Já mám obě dcery ve věku pro pedofily už neatraktivní, takže konfrontaci s touto situací nepředpokládám.“

Páteční promítání bylo určitě přínosné a divákům rozšířilo mnohé obzory. Pokud by vás toto téma zaujalo, nenechte si další projekci filmu Danielův svět ujít.

 IMG_1383

Danielův svět, ČR, 2014, 75 minut; režie a scénář: Veronika Lišková, kamera: Braňo Pažitka


Štítky:

, , , , , , , , ,