Jarmila Štuková přednášela o válečné situaci a boji proti ISIS

Kateřina Čajanková

Autor: Kateřina Čajanková
Datum

Islámský stát dnes okupuje velkou část území v Sýrii a Iráku. Mezi obyvateli těchto zemí šíří strach, svou ideologii a víru, kterou však zpracovává k obrazu svému. Korán vykládají lidem tak, aby věřili, že za svou víru musí bojovat praktikami, které jsou členům Islámského státu blízké. Znamená to šířit svou víru mečem a krví a třeba být schopný pro svou víru i zabít či se obětovat. Jak to ale ve skutečnosti v těchto zemích vypadá? Jsou informace, které k nám přicházejí z médií, vůbec pravdivé? Nejen o tom byla beseda fotoreportérky a dokumentaristky Jarmily Štukové, která se konala v Divadle na Šantovce.

IMG_0077

 

Jarmila Štuková pracuje více než deset let v rozvojových zemí, ve kterých se snaží dokumentovat místní život a z nichž zároveň přiváží pravdivý obraz tamějších poměrů. „Neříkám o sobě, že jsem válečná reportérka, protože jezdím i do zemí zmítaných chudobou, kde žádná válka není,“ upřesňuje Jarmila Štuková své povolání. Do Iráku jela poprvé před šesti lety. Jižní Irák byl velmi nebezpečným místem, kdežto severní Irák, tedy oblast Kurdistánu, byl naopak velmi pokrokovým progresivním místem. Dnes tomu tak už není, už delší dobu je pokrok v této oblasti zastaven, a to hlavně z důvodu „okupace“ IS na tomto území. Štuková navíc spolupracuje s Lenkou Klicperovou, se kterou také na tato místa jezdí.

Celá beseda byla založena na prezentaci fotografií z Iráku a ze Sýrie. Objevovaly se zde fotografie lidí, budov, vojáků, fotografie z uprchlických táborů, ale také novější snímky například z osvobozeného města Sindžár. Své komentáře k fotografiím obohatila přednášející nejen o nejrůznější příběhy lidí, které na cestě potkala. Diváci tak mohli sledovat, že za každou fotografií se skrývá nějaký hlubší význam, kontext či životní příběh. Jarmila fotila také na frontách v Mosulu, Kirkúku a v již zmiňovaném městě Sindžár.

IMG_0081_1

Na hoře Sindžár je jeden z nejhorších uprchlických táborů, které jsem navštívila. Panují tady opravdu velmi špatné životní podmínky a jedná se také o nejhůř vypadající tábor,“ popsala Jarmila drsnou realitu. „Avšak vždycky, když jsme někam přijeli, tak byli všichni lidé strašně pohostinní, milí a z toho mála, co měli k dispozici, se s námi vždy rozdělili o to nejlepší sousto. Tohle bylo stejné ve všech těch táborech. Dokonce nás nechávali přespávat v těch jejich stanech,“ dodala vzápětí. Vyprávěla o tom, jak jsou místní lidé rádi, že se o jejich utrpení a životních podmínkách bude psát, protože všichni chtějí, aby se o situaci v jejich zemi dozvědělo co možná nejvíce lidí. Nežádají pomoc, chtějí, aby se nebezpečí tamější životní úrovně dostalo do obecného povědomí. 

IMG_0109

Naposledy odjela reportérka do Iráku v prosinci 2015, aby zmapovala situaci ve městě Sindžár po opuštění islamistů. „Město je sice osvobozené, ale lidé se tam pořád nesmí vrátit. Je to tam pořád hodně nebezpečné, jelikož se všude nacházejí miny. Pracují tam jednotky, které mají za úkol město odminovat, ale nemají žádné pořádné vybavení. Když jsem viděla, v čem jejich práce spočívá, trochu jsem se zděsila. Taky se často stává, že někdo špatně šlápne a prostě vybouchne,“ mluví o dnešní podobě města Sindžár. Za týden se chystá do Iráku znovu, aby zdokumentovala změny, které se za uplynulou dobu udály. „Upřímně si ale myslím, že to tam vypadá stejně,” dodává.

IMG_0045

Jarmila Štuková během svých cest do Iráku mluvila s mnoha lidmi, kteří byli válkou zasaženi. Vyslechla si spoustu životních příběhů matek s dětmi, které přišly o své muže, ale také žen, které byly v zajetí Islámského státu. „Podařilo se nám popovídat si se dvěma ženami, které byly půl roku v zajetí Islámského státu a byly neskutečným způsobem znásilňovány. Nechtěly jsme je fotit, protože se za to velmi styděly, věděly to jen jejich rodiny. Kdysi by za toto byly zavražděny, ačkoliv to není jejich vina. Dnes se však počet znásilňovaných žen markantně navýšil, proto už je za to nikdo netrestá,“ vypráví jeden ze srdcervoucích příběhů, při kterém naskakuje husí kůže.

Po hodinové prezentaci fotografií doplněné výkladem nastal čas na kladení otázek. Všichni jsme ovšem museli nejprve vstřebat ty hrůzné události a příběhy, které jsme právě slyšeli. Nicméně vzápětí dostála Jarmila Štuková pestrou škálu nejrůznějších otázek týkajících se především jejího názoru na IS, na uprchlíky, ale také fungování celé války na Blízkém východě. 

Foto: Kateřina Čajanková


Štítky:

, , , , , , , , , , , , ,