Jak vypadá tvorba volebního zpravodajství České televize?

Autor: Michal Bajnok
Datum

Jak probíhá volební vysílání České televize? Jak vypadá příprava předvolebních debat a na jaké úrovni je naše mediální gramotnost? Odpovědi na tyto a další otázky se mohli dozvědět návštěvníci přednáškového bloku 2017: Volební zpravodajství ČT ve službách veřejnosti, pořádaného ve středu, 29. března v prostorách auly Václava Havla.

Celou akci pořádala Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky. Hosty pro tuto událost byli členové České televize, konkrétně moderátorka Daniela Písařovicová, šéfredaktor regionálního zpravodajství Roman Ondrůj, zástupce šéfredaktora zpravodajství Čestmír Franěk a ředitel zpravodajství ČT Zdeněk Šámal. Za Univerzitu Palackého se debaty zúčastnil také vedoucí Katedry politologie a evropských studií, Tomáš Lebeda, a Zdeněk Sloboda z Katedry mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky. Po zahájení v deset hodin promítli pořadatelé krátké video z volebních studií z devadesátých let a přelomu milénia. Slova se následně ujal Čestmír Franěk, který promluvil o začátcích regionálního volebního zpravodajství České televize. “Poprvé jsme začali ve sněmovních volbách v roce 2006. Hodně nás to tehdy bavilo a bavilo to i voliče, jelikož se jednalo o novou věc. Objížděli jsme kraje a prostřednictvím místního tisku jsme zvali občany na besedy se svými kandidáty. Lidé chodili, ptali se a dokonce jsme zaznamenali takový úspěch, že po debatě v karlovarském kraji byl z kandidátky odvolán lídr KDU-ČSL, pan trenér Straka. Sliboval například opravy památek v kraji a když se ho Václav Moravec zeptal, jaké konkrétní památky má na mysli, tak nebyl schopen jmenovat ani jednu.”

Po Čestmíru Franěkovi promluvil Roman Ondrůj. Rozebral jednotlivé pořady v regionech a rozdíl, mezi pokrytím v regionálních a celostátních volbách. “Zatím co při celostátních volbách je to většinou o tom, že kandidáti objíždí republiku, setkávají se s občany, pořádají nějaké meetingy, tak při regionálních volbách se už samozřejmě naučili vázat svou prezentaci na nějaká konkrétní rozhodnutí, tedy důležitá rozhodnutí, které si nechávají na předvolební čas.”

dav

Roman Ondrůj, foto: Michal Bajnok

První část debaty uzavřela Daniela Písařovicová svými začátky ve volebním zpravodajství a průběhy předvolebních debat. “Je zapotřebí, abychom se drželi těch daných témat a abychom se nedostávali k něčemu, co si tam chtějí politici sami říkat a na čem si chtějí nahonit tak zvané politické body.” 

dav

Daniela Písařovicová, foto: Michal Bajnok

Po desetiminutové přestávce navázala druhá část debaty, kde se řečnického pultu jal jako první Tomáš Lebeda. Otevřel problematiku zpracovávání volebních výzkumů, vybírání jednotlivých témat volebních diskuzí a tak zvaný exit poll, což je druh volebního výzkumu, kdy jsou voliči dotazování hned po opuštění volebních místností. “Co se mi zdálo v roce 2013 jako velmi pozitivní změna, teď nevím, jestli to mělo souvislost s tím, že se jednalo o volby předčasné nebo v tom byla nějaká strategická záležitost, že byl exit poll nahrazen detailnějšími výzkumy, které se konaly před volbami v podobně sérií nějakých výzkumů.”

Jako poslední k veřejnosti promluvil Zdeněk Sloboda, který přiblížil především problémy dnešní mediální gramotnosti, mediální výchovu a politickou participaci na středních školách.

Ke konci byla otevřena diskuze s diváky, kteří měli možnost tázat se odborníků například na názory a predikce k nadcházejícím volbám do Poslanecké sněmovny a prezidentským volbám.

dav

Průběh debaty. U pultu Čestmír Franěk. Foto: Michal Bajnok


Štítky:

, , , , , ,