Co si studenti myslí o svatořečení?

Martina Mátlová

Autor: Martina Mátlová
Datum

Katolická církev zažila významnou událost. Papež František svatořečil v neděli 27. dubna své dva předchůdce Jana Pavla II. a Jana XXIII. Oba zesnulí papežové se dočkali nejvyšší pocty relativně brzy po své smrti a katolíci po celém světě je nyní oslavují.

Jak se na svatořečení papežů dívají studenti UP? To jsme se s Helenou vypravili zjistit. 

papez

„Jsem ráda, že máme další svaté přímluvce v nebi, protože ti jsou potřeba pořád. Zároveň se jedná o dvě opravdu významné postavy novodobých dějin, které oslovily svým způsobem života nejen členy katolické církve. V dnešní době přesycené materialismem je povzbuzující připomínat si příklady osob, které žily hluboce duchovním životem, který měl význam a zanechal na světě stopu,“ říká Magdaléna, studentka z Cyrilometodějské teologické fakulty.

 

Poněkud střídmější názor především na svatořečení Jana Pavla II. zastává Pavel ze stejné fakulty. „Mnozí k Janu Pavlu II. chovají velkou úctu a proto celé davy provolávaly „Santo subito (Svatý ihned)”, ale myslím si, že by se neměla ztrácet objektivita. Osobně spíše nacházím na papeži mnoho důvodů, proč by neměl být kanonizován,“ vysvětluje mladý katolík.

 

Studenti, nevyznávající katolickou víru na svatořečení většinou vyhraněný názor nemají. “Tohle jde mimo mě, ale chápu, že pokud ti lidé udělali něco mimořádného, tak si to zaslouží,” myslí si Barbora z právnické fakulty.  

 

“Jako protestant žádný názor na svatořečení nemám. Jen mi přišlo hezké, po jak krátké době byl svatořečený Jan Pavel II. A papež František pro mě opět jen potvrdil to, že je sympaťák,  když nepožadoval, aby bylo u Jana XXIII. prokázáno, že učinil nějaký zázrak,” svěřila se studentka pedagogické fakulty Pavla.  V procesu svatořečení se totiž vyžaduje zázrak spojovaný s danou osobou, nejčastěji se jedná o zázračné uzdravení, které nelze jinak vysvětlit. Ve fázi beatifikace není zázrak vyžadován u mučedníků. Ve fázi svatořečení je potřeba znovu prokázat zázrak v obou případech. Papež František však u Jana XXIII. na prokázání druhého zázraku netrval, což je jedna z pravomocí papeže.

 

Proces kanonizace neboli svatořečení je jedním z úkonů papeže a Kongregace pro blahořečení a svatořečení. První „fází“ svatořečení je beatifikace, kdy je daná osoba prohlášena za blahoslavenou, teprve poté může být svatořečena. Základem pro zahájení tohoto procesu je mínění, že osoba žila svatým životem nebo zemřela mučednickou smrtí.

 

Proces kanonizace může začít nejdříve pět let po smrti, ale papež má právo tuto dobu zkrátit, a pokud k tomu nejsou vážné důvody, nemělo by zahájení procesu začít více než třicet let po smrti. 

 

Náhledový obrázek: www.ceskatelevize.cz

 


Štítky:

, , ,