Instantní krása: Začátky blogování jsou někdy až tragické, ale výsledek stojí za to

Eliška Vrbová

Autor: Eliška Vrbová
Datum

Kačka Pšenková je sice čtvrtou z Helenou vyzpovídaných blogerek, ale zároveň první, která nestuduje psychologii, a dokonce ani filozofickou fakultu. Této zrzce z blogu Instantní krása je 23 let, studuje práva a pochází z Havířova. Říká o sobě, že potřebuje být tam, kde se něco děje, a to je poznat i na jejím beauty-fashion-lifestyle blogu, s nímž si za poměrně krátkou dobu našla v blogovém světě své důstojné místo.

foto_7

Jak ses dostala k tomu, že sis založila blog?

Asi tak v osmnácti, ve dvaceti jsem se začala více malovat a zajímat se o kosmetiku a říkala jsem si, že by mě bavilo mít i blog a psát recenze. Čas jsem si na to ale našla až minulé léto, kdy jsem kupodivu neměla žádné zkoušky, měla jsem volno. Kamarádi byli všichni na dovolené a neměla jsem přítele. Tak jsem se rozhodla, že si blog konečně založím. Původně jsem chtěla psát hlavně o kosmetice, teď ale víc tíhnu k oblečení. Celkově mě baví zkoušet nové věci a zároveň psát tak trochu o sobě, což se na blogu dá dobře spojit.

Co tě v oblékání a líčení nejvíce inspiruje?

Nejvíce jsou to profily na Instagramu, ne přímo blogerky, ale stránky, které publikují fotky různých blogerek ze Švédska, Ameriky a dalších zemí. Z blogů sleduji Lucie’s Life, Veroniky módní deníček, France Baby, Blondie Verse, On the Leaf, Natalii Chupil, Shoes Maniac, Dom by Dom nebo Letter to my Wardrobe, což je blog slečny, která je z Havířova jako já. Nemůžu ale říct, že by mě nějaká česká blogerka vyloženě inspirovala v oblékání, to spíš ty zahraniční. Z blogů o líčení mám pak ráda Get The Louk, což je taková klasika.

Co tě na blogování nejvíce baví?

Seznamování s novými lidmi a to, že můžu psát o svých náladách a zkušenostech a někdo to čte. Blog mě nutí víc řešit, co si vezmu na sebe, protože dřív jsem často nosila pořád stejné věci, ale teď zkouším různé nové nápady jak v oblékání, tak i v líčení. Řekla bych, že je to takové neustálé sebezdokonalování.

foto_4

Máš někoho, kdo tě pravidelně fotí?

Od té doby, co jsem v Olomouci, jsou to asi hlavně LuckaVerčou. S nimi se domlouvám nejčastěji, protože také blogují, takže přesně ví, co mají fotit, nejvíc jim proto věřím. Fotíme se navzájem a pak většinou zajdeme na kafe, takže je to tak příjemně spojené. Když jsem ale s blogem začínala, tak jsem tam dávala převážně fotky v zrcadle, což bylo dost tragické (smích).

Vymýšlíš outfity vyloženě jenom pro focení anebo si vezmeš nějaký outfit třeba do školy a až poté se rozhodneš, že ho nafotíš?

Neoblékám se jenom pro focení, ale u některých outfitů si třeba na fotku vezmu podpatky a v reálu nízké boty, protože tady v Olomouci se moc na podpatkách chodit nedá.  Většinou před focením něco vymyslím a poté v tom normálně chodím nebo naopak. Ale není to tak, že bych si na focení vzala nějaký outfit a ve skutečnosti bych si ho pak už neoblékla. Chci mít blog ze života a o tom, co opravdu denně nosím.

Máš nějaký počáteční koncept blogu, který se snažíš dodržovat? Proměnil se tvůj blog nějak za tu dobu, co ho píšeš?

Obsah na blogu se mění pravidelně podle toho, kde zrovna jsem. Když jsem v Havířově, tak mě většinou nemá kdo fotit, takže spíš dělám kosmetické články, oproti tomu když jsem v Olomouci, tak přidávám outfity, protože chodíme s holkama fotit. Ale nějakou konkrétní koncepci nemám, jenom u kosmetických recenzí vím, že musí mít přesnou strukturu, proto jsem z toho celkem nervózní, jsem totiž takový puntičkář. Záleží samozřejmě také na čase. Ve zkouškovém blog trochu strádá, protože nestíhám pravidelně přispívat.

foto_3

Bereš blog jako takový svůj deník?

Píšu blog částečně i jako deník, protože jsem původně chtěla, aby byl tajný a aby o něm nikdo z mého okolí nevěděl, ale to se mi bohužel nepovedlo. O mém blogu se postupně dozvěděli spolužáci a také můj hodně blízký kamarád, který se mě teď pravidelně ptá, kdy budou nějaké články. Rozhodně ale nezveřejňuji nějaké detaily z mého soukromí, mám určitou hranici, co na blog psát.

Co ti připadá na blogování nejnáročnější?

Vždy, když se někdo z mých známých o mém blogu dozví, tak mě popadne taková hysterie, že bych s tím nejradši sekla a že nechci, aby o mně někdo věděl. Ale to bylo hlavně ze začátku, teď už jsem tak nějak smířená s tím, že mít anonymní blog zkrátka nejde, takže mě tohle spíš žene kupředu a nakopne mě to, abych se v blogování nějak zdokonalovala. Někdy mi připadá nejtěžší vymýšlení outfitů, protože jsem sice hodně kreativní, ale občas se mi stane, že sedím hodinu před skříní a nedokážu nic vymyslet. Což je dost nepraktické, když jsme domluvené na focení a mně se pak ani nikam nechce, protože nejsem schopná se rozhodnout, co si vezmu.

Myslíš, že je v Olomouci dostatek akcí, kterých se blogerky mohou účastnit nebo ti zde naopak něco chybí?

Chybí mi toho tady celkem dost, připadá mi, že je tu opravdu hodně blogerek, ale nejsou moc iniciativní. Bylo by fajn, kdybychom občas udělaly nějaký sraz nebo zorganizovaly třeba blogerský bazar, ale zatím se do toho nikdo moc nehrne. Bohužel mi ani časově nevychází se účastnit nějakých podobných akcí v jiných městech.

Absolvovala jsi už spolupráci s nějakou kosmetickou nebo oděvní značkou?

Kosmetickou spolupráci jsem zatím neměla, v tomto směru píšu recenze jenom na to, co si sama koupím. Ale spolupracovala jsem s olomouckým butikem Monicasi, pro který jsem nafotila fotky v jejich oblečení. Spolupráce někdy i odmítám kvůli tomu, že studuji a škole se věnuji naplno, takže nemůžu souhlasit s každou nabídkou. Příležitost ke kosmetické spolupráci jsem ale zatím nedostala, na to se těším, třeba od Makeup Revolution bych to opravdu neodmítla (smích).

foto_2

Plánuješ někdy točit tutoriály na líčení?

Uvažovala jsem nad tím, protože jsem už psala článek o tom, jak se líčím, měl celkem úspěch a od té doby jsem bohužel nic takového nepřidala. Rozhodně to plánuji, ale jsem dost stydlivá, takže nevím, jak zvládnu točit videa (smích). Ale s jednou kamarádkou, která je podobně ztřeštěná jako já a také hodně sleduje blogy, jsme se dohodly, že až budu mít 100 odběratelů, tak nějaké video natočíme. Lidé už nás berou jako takovou dvojku, takže by to mohlo být fajn (smích).

Baví tě víc psát kosmetické nebo outfitové články?

Mám ráda obojí, ale u těch outfitových se můžu víc „vyřádit“ třeba v úpravě fotek a napsat i něco o tom, co zrovna dělám a prožívám. Když recenzuji kosmetiku, tak píšu většinou jenom o daném produktu a hlavně ho musím pořádně vyzkoušet, abych nenapsala něco, co není pravda. Jsem celkem perfekcionista, takže musím mít všechno „tip ťop“, což platí i u psaní recenzí. Nedokázala bych napsat recenzi, kdyby mi někdo dal produkt a řekl mi: „Tak, a teďka to vychval.“

Jaké jsou tvé oblíbené obchody nebo značky a kde by sis spíš nic nekoupila?

Nemůžu říct, že bych to měla nějak vymezené, jdu skoro do každého obchodu. Nejčastěji ale nakupuji kupodivu v New Yorkeru, protože v Havířově moc obchodů není, a když přijedu na víkend, tak se jdu podívat, co je kde nového a skončím většinou právě v New Yorkeru. Potom mám ráda i Mohito nebo Camaieu. Šperky a kabelky hodně nakupuji v H&M, ale koukám se po nich i na Ebay nebo Aukru. Dříve jsem nakupovala v Terranově, ale tam teď už opravdu nepůjdu, protože jsou to hrozně nekvalitní „hadry“, které se hned rozpadnou. Připadá mi, že ani v dražších obchodech kolikrát zboží není skutečně kvalitní. Nejvíce se ale stejně vždy „vyřádím“ ve slevách, protože tam najdu věci, které bych si za plnou cenu v tom obchodě nevšimla. Navíc i často měním styl, takže se mi nevyplatí koupě trička za 2000, když vím, že ho moc dlouho nosit nebudu.

Foto_1

Jaký máš názor na secondhandy nebo na Vinted? Nakupuješ tam?

Už několik let plánuji, že si na Vinted založím profil a své staré oblečení tam prodám nebo si i něco koupím, ale ještě jsem se k tomu neodhodlala. Do sekáčů se většinou jdu jenom podívat s kamarádkami, ale sama tam nechodím, nejspíš tam neumím nic vyhrabat. Nemám na to negativní názor, jen to nevyhledávám.

Jak vnímáš facebookové stránky Dnes nosím a Móda zo slovenských a českých ulíc?

Ze stránky Dnes nosím mi jednou na můj Instagram napsali, že jim mám poslat nějakou fotku, protože mám super outfit a já jsem z toho byla úplně unešená a říkala jsem si, jaká je to pocta. Outfit jsem jim poslala a sklidila jsem celkem kladné ohlasy, takže to pro mě byla stránka, které jsem si strašně moc vážila. Ale postupem času se mi obě tyto stránky okoukaly, protože je tam pořád to stejné dokola. Pořád ti stejní lidé a stejné oblečení, což mi připadá bez nápadu. A když tam pak někdo trochu jiný pošle svoji fotku, tak buď mu ji nikdo neokomentuje, nebo ji strašně zkritizují. Pak se tam objeví nějaká slavná tvář té stránky a všichni tam píšou, jak je to super a to si na sebe vezme třeba obyčejný svetr a kalhoty. Občas na Dnes nosím něco pošlu, ale už to neprožívám tolik, jako na začátku, tehdy jsem řešila každý „lajk“.

foto_8

Plánuješ se svým blogem do budoucna nějaké novinky nebo změny?

Měla bych spoustu plánů, ale začíná mě děsit, že už je zase duben, to znamená, že se blíží zkoušky, takže vím, že teď moc času nebude. V létě se plánuji pustit do těch videí a zdokonalit se třeba i ve fotkách. Ale nějaké úplně konkrétní plány nemám, spíš sázím na takovou momentální inspiraci.

Máš nějakou radu pro někoho, kdo by chtěl s blogem začít?

Myslím, že v dnešní době má blog skutečně hodně holek, ale není se čeho bát. Začátky bývají sice těžké, a když se za nimi pak blogerka ohlédne, tak si řekne: „Panebože!“ (smích), ale myslím, že blog člověka posune dál. Třeba já jsem se díky blogování naučila odepisovat na e-maily, dříve to byla katastrofa, ale teď, když mi chodí různé nabídky, tak vím, že odepsat musím. Pokud nějaká holka nebo kluk chce začít blogovat, tak by do toho měli jít. Je potřeba si ze začátku rozmyslet, o čem chce psát a aby přečtení těch článků čtenáři něco dalo. Já sama nemám ráda blogy, kam autor přidá jednu fotku a napíše: „Hezké, co? Co si o tom myslíte?“ To čtenáře nedonutí k žádnému zamyšlení a není to zajímavé. Rozhodně bych se nebála ani konkurence. I dříve hodně populární blogy se po čase můžou zprotivit, protože je jejich styl blogování stále stejný. Pokud tedy chce někdo založit blog, ať jde do toho, protože nemá co ztratit (maximálně trochu času).

Foto: archiv Kačky Pšenkové (instantnikrasa.blogspot.cz)


Štítky:

, ,