I telenovely mohou změnit život – k lepšímu

Kristýna Petříková

Autor: Kristýna Petříková
Datum

Říkáte si – telenovela… Pche! Taková banalita! Opravdu si myslíte, že každá telenovela je jen prachsprostá romantická slátanina, která si nezaslouží nic jiného než výsměch? Omyl! Po zhlédnutí dokumentu Kismet změníte názor.

 

Kismet 2013

Jeho projekce se konala v úterý 26. března od 21.00 hod v sále Divadla hudby. Snímek spadá pod organizaci festivalu Jeden svět. Jelikož mě opravdu zajímalo, co je na těchto nekonečných seriálech, které mi vždycky přišly naprosto zbytečné a o ničem, zajímavého a pozoruhodného, co bych měla vědět, vydala jsem se této záhadě podívat na zoubek.

Dokument Kismet vznikal v Řecku, režírovala ho Nina-Maria Paschalidou. Vypovídá o tom, jaký význam mohou mít telenovely pro ženy v muslimských zemích. Jejich hrdinky se místním ženám stávají vzory a hnací silou k tomu, aby pro jednou změnily své osudy a konečně se vzepřely všem nesmyslným a hlavně nelidským procedurám a křivdám.

Hned v úvodu je záběr na ženu ve středním věku, která nám sděluje, že se po 13 letech konečně rozvedla. Inspirací jí byla telenovela. Díky ní byla schopná překonat překážky a bojovat za svá práva.

Muslimské ženy se ztotožňují s hrdinkami

V podobném duchu se nese celý dokument. Promlouvají v něm ženy z Blízkého východu, převážně Turkyně, Řekyně a Egypťanky. Sledují telenovely, mezi nejslavnější patří například Núr.  Hlavní hrdinka je moderní muslimka, která se zamilovala do svého šéfa Muhannada. Šla přes všechny překážky a stala se tak vzorem muslimským ženám. Tento seriál sledovalo 95 miliónů diváků. Kvůli všem těmto populárním telenovelám se romantika stala posedlostí a ženy se začaly bouřit. Hromadně začaly žádat o rozvod, vyskytly se i velmi netradiční případy, například když se jedna manželka stala tak závislou na telenovelách, že si chtěla plánovat den podle toho, kdy je v televizi dávali. To se však nelíbilo jejímu muži, který zažádal o rozvod.

V dalším tureckém seriálu Fatmagul byla hlavní hrdinka znásilněna třemi muži. Její snoubenec vše viděl a přesto nezasáhl. Mladá dívka se však nevzdala a dala si za cíl dokázat všem násilníkům vinu a dostat je za mříže, zkrátka jejich čin potrestat. Opravdu „silným kafem“ pro mě byla telenovela Život jde dál, ve kterém se musela 15letá dívka provdat za velmi nechutného a zlého sedmdesátníka…I jí se však podařilo svůj osud změnit.

Když muslimské ženy vidí, že všechna tato bezpráví, které je samotné trápí, se dají řešit, dává jim to obrovskou naději. Mnohé z nich si zažily velmi podobné hrůzy. Sexuální obtěžování, týrání, domácí násilí, nucená manželství… Promlouvá zde jedna divačka, která příběhy hluboce prožívá, vrací se jí přitom její osobní zážitky a vzpomínky, které se snažila zazdít…  Ženy odmítají mlčet a žádají o pomoc různé organizace, vzpírají se a hlásí všechny útlaky jejich práv na policii.

 

2874

 Nový trend i pro muže

Ač se to může stát neskutečné, na tyto seriály se ženy mnohdy dívají spolu se svými manželi. Jedna z nich dokonce tvrdí, že se podle ní díky sledování telenovel muži mění, že jsou něžnější, krotí se.  Najde se však i plno mužů, kterým se to vůbec nezamlouvá a telenovely by zakázali. V Řecku se konají masové protesty proti tureckým telenovelám.  Ale také se zde Řekyně učí kvůli seriálům turecky.

V dokumentu je dán i prostor scenáristkám (ano, všechno jsou to samozřejmě ženy). Říkají, že své scénáře píší, aby byli lidé moudřejší a uvědomělejší a aby v nich probraly společenskou odpovědnost.

V závěru se dozvídáme, že všechny ženy (myšleno z Blízkého východu) i přes kulturní cítí stejně, že tyto telenovely jsou jejich obrazem o budoucnosti.

Tento dokument mi zkrátka vzal dech. Vůbec jsem nečekala, že změním svůj názor na „soap opery“, kterými jsem doposud pohrdala. I oni mohou mít za jistých okolností a v určitém prostředí opravdu velký vliv. Nebojím se říct, že díky nim ze zachránilo nejen mnoho lidských (ženských) životů, ale i životů jejich dětí. Tento snímek mi pomohl otevřít oči. Takže za mě – vřele doporučuji! 

 

Foto: www.anemon.gr