I prales má své problémy

Kristýna Pavlačková

Autor: Kristýna Pavlačková
Datum

Bůh Komba stvořil svět. A protože na tomto světě nechtěl být sám, shromáždil nás, lidi. Zpočátku žili muži s ženami odděleně. Když však ženy objevily přednosti mužů, rozdělily si muže mezi sebe a žily s nimi. A v čem ty přednosti spočívaly? Odpověď je překvapující. Ve sbírání medu. Muži totiž uměli oproti ženám šplhat po stromech. A přinášeli domů sladký med, který si ženy tolik oblíbily. 

Švédská filmařka Linda Västrik pobývala mezi domorodci v letech 2005 až 2012. V jejím snímku Prales tančících duchů se jí podařilo zachytit život daleko od civilizace. Žádné sociální sítě. Žádné počítače. Žádné televize. Žádná auta. Žádná elektřina. Uprostřed hlubokých pralesů afrického Konga by dnešní člověk sotva přežil. Přece jenom zde však lidé jsou, a to Pygmejové lovecko-sběračského kmene Aka, kteří si Lindu Västrik velice oblíbili. Její film zobrazuje nejen samotné domorodce, ale především jejich harmonické propojení s pralesem, v němž žijí. 

Prales tančících duchů

Na pozadí příběhu manželů Akayi a Kengoleho jsou vykresleny každodenní starosti Pygmejů. Jak říká Kengole, smyslem života jsou děti. Teprve s nimi vše dostává smysl, přichází něco nového a rod bude pokračovat. Akayi se však nedaří otěhotnět. První dítě se narodilo mrtvé. Proto všichni s napětím čekají, jak dopadne druhý porod. Když se Akayi nepodaří porodit živé dítě ani napodruhé, snesou se na ni výčitky celé vesnice. Její muž ji chce opustit, všichni říkají, že je prokletá. Prý se zaprodala zlým duchům, aby mohla mít pěkné oblečení. Proto nedokáže donosit dítě. Nátlak je na ni vyvíjen ze všech stran.

Fascinující život kmene Aka se stejně jako před staletími i dnes řídí magickými rituály, mýty a tradicemi. Není tedy nic neobvyklého na tom, když vás přijdou navštívit duchové či vás šaman prokleje. Vzájemná harmonie mezi Pygmeji a pralesem je pro zdejší obyvatele zdrojem života i smrti. Člověku se až nechce věřit, že něco tak krásného může být během jednoho dne zničeno. Jejich soužití totiž nebude mít zřejmě kvůli plánům státní lesnické společnosti dlouhého trvání.

Téměř dvouhodinový snímek ve mně zanechal hluboký dojem. Strašně nerada jsem se z Afriky vracela zpět Olomouce. Bylo zajímavé a zároveň poučné porovnat problémy své, problémy našeho světa, s problémy ukrytými hluboko v konžském pralese. 


Štítky:

, , ,