Gravitation: Film, který vás donutí vstát ze židle

Kateřina Čajanková

Autor: Kateřina Čajanková
Datum

Kino Metropol v sobotu představilo premiéru nového dokumentárního a motivačního filmu dvou mladých režisérů o překonávání hranic. Petr Špetla a Denisa Gumbírová začali na filmu Gravitation pracovat před dvěma lety a neustále posouvali své hranice, stejně jako si je posouvají všichni sportovci, kteří se ve snímku objevují.   

IMG_20151107_201355  

Gravitation obsahuje devět příběhů, devět odlišných pohledů na svět a devět rozdílných životních vášní. Přesto těchto devět osob něco spojuje. Něco, co pro nás „normální smrtelníky“ může být jakýsi vzdálený cíl, který se rýsuje kdesi v nedohlednu a kterého nemůžeme nikdy dosáhnout. Lidé, kteří to neměli v životě lehké, a přesto se dostali na výsluní. Lidé, kteří se dokázali vzchopit, vykašlat se na okolí a jít si za tím, co oni sami chtějí. Gravitation má za úkol motivovat a je jedno k čemu. Můžete být vrcholový sportovec, který chce zvítězit, můžete být student, který chce dostudovat, můžete být rodič, který chce správně vychovat své dítě. Stačí dosadit svůj příběh, svou motivaci a svůj cíl, pustit si film a ten vás už nakopne udělat tu správnou věc a změnit svůj život k lepšímu.

grav

Gravitation je také o boji s gravitací. Tu jsem chápala jako metaforu pro pád z vrcholných příček plných štěstí a radosti až na úplné dno, kde se člověk setká s nebezpečím či odmítnutím. Extrémní sportovci s ní bojují a překonávají ji každodenně. Ne vždy však odchází jako vítězové a s úsměvem na tváři, proto film poukazuje i na tuto stinnou stránku, která je plná pádů a zranění. Po každém pádu je však důležité se umět znova postavit na nohy a čelit překážkám a nebezpečí, a to neplatí jen pro sport.

1476163_551636594927288_482517522_n

Celý film se točí okolo devíti aktérů, vrcholových sportovců, jejichž sporty si teprve nacházejí místo mezi lidmi a sportovními disciplínami. Dvěma slovy: extrémní (adrenalinové) sporty. Nejenže se dozvíte, kdo tito lidé vlastně jsou a jací jsou, svým příběhem vám také přiblíží jejich sportovní disciplínu a to, co dělají a proč to dělají. Jezdec Freestyle FMX Libor Podmol, parašutista Jakub Pavlíček, bar athlete Adam Raw, trochu všeuměl Jan Kaňůrek, jezdec na BMX Michal Beran, stunt rider Martin Krátký, rapper, který provozuje street workout Marcus Revolta, parkourista Tomáš Zonyga a freerunner Jim Dohnal – to jsou hrdinové celého filmu. Sedm z nich se zúčastnilo také premiéry snímku a po filmu diskuze s diváky.

IMG_20151107_220337

Vždycky jsem si říkala, že lidé, kteří dělají něco podobného, musí být asi vážně blázni, kteří to dělají, aby frajeřili. Během diskuze jsem zjistila, že oni to blázni opravdu jsou. Díky filmu jsem ale pochopila, že je to jiný typ bláznovství, než jsem si doposud myslela. Tihle šílenci jsou plní odhodlání, umí mít pevnou vůli, jdou si za svým snem a chtějí svými činy ovlivňovat okolí. Nejde jim o to ukázat, že jsou lepší než ostatní protože mají svaly a „koule“ na to letět vzduchem s motorkou nebo se projet na BMX po Velké čínské zdi. Všichni výše jmenovaní chtějí svým sportem a jednáním ovlivnit ostatní kolem sebe. Chtějí předat lidem to, co umí, něco je naučit, něco jim sdělit.

Michael-Beran-1024x436

Filmu nic nechybí – skvělá hudba Karla Antonína, zajímavé záběry, vtip, slzy i chvíle, kdy divák tají dech a jde mu mráz po zádech. Samozřejmě skvělé herecké (sportovní) výkony. Jak už jsem psala, autoři během filmu překonávali mnoho hranic. Autorka Denisa Gumbírová na vlastní kůži vyzkoušela, jaké je to vznášet se oblohou jako pták, což je už holt úděl každého parašutisty.

10857722_738675829556696_6017384132711702709_n

Asi každý si po zhlédnutí odnese z filmu něco jiného. „Film ještě ani nezačal a já už jsem měl chuť běžet do posky. Stačila první věta a měl jsem pocit, že bych měl jít dělat něco produktivního. Později jsem si uvědomil, že jsem vlastně dělal něco produktivního. Měnil jsem své myšlení a hledal svou vnitřní motivaci,“ řekl Jakub Kovář, jeden z návštěvníků premiéry. “Nicméně musím se přiznat, že po tom, co jsem viděl někoho zlomit si vaz, trochu jsem si to s tím sportem rozmyslel,” dodal Kuba. Já jsem teda neměla chuť jít si zaběhat, ani jsem po filmu nepřestala jíst „normální“ jídlo, přesto cítím, že film ve mně zanechal hodně střípků. Změnil se můj pohled na tyto sportovce. A taky teď vím, že úspěch není o povaze, ale o píli, dřině a tvrdé práci. Člověk nemá životem dané hranice, které nemůže překonat. To, že už nemůžete dál, není v tom, že vás tělo nepustí, pustí vás, ale musíte se pustit vy. Všechno je to v hlavě! 

Foto: archiv Gravitation; Kateřina Čajanková


Štítky:

, , , , , , , ,