Folklor žije, potvrdilo Účko praskající ve švech

Josef Čermák

Autor: Josef Čermák
Datum

Verbuňk, karičky nebo čardáš. Tyto i další tance byly k vidění v pondělí 7. března v U-klubu. Přibližně dvě stovky příznivců lidové hudby se připojily k členům olomouckého folklorního souboru Dunajec, aby přivítali jaro.

Folklorní soubor Dunajec. Ilustrační foto.

Folklorní soubor Dunajec. Ilustrační foto.

„Večer se mi moc líbil především, když muzikanti začali hrát karičky,“ hodnotila nadšeně studentka pedagogické fakulty Jana Tvrdoňová. Pod tajemným názvem se skrývá označení pro čistě ženský tanec. Slečny i „cérky“, které ho tančily, utvořily tři velké kruhy, aby se za zpěvu lidových písní točily kolem tanečního parketu. Pro přihlížející muže přišla chvíle, kdy si konečně mohli objednat na jinak přeplněném baru, či se jenom tak kochat tančícími ženami.

Cimbálová muzika Záletníci byla, jak se s oblibou říká na akademické půdě, genderově korektní. Kromě ženských tanců hráli muzikanti i tance výlučně mužské. Na své si přišli i ti tanečníci, kteří ovládají náročný verbuňk. Tímto tancem se kdysi loučili mladící, kteří odcházeli na vojnu. Taneční kreace s valaškami působí na ženské srdce již od pradávna a nejinak tomu bylo i v Účku. Všichni tanečníci sklízeli nadšený potlesk a obdivné pohledy svých protějšků. S blížící se půlnocí byly rozdány ceny z tomboly. Svého šťastného majitele našla i hlavní cena – kančí kůže. Kromě tomboly si členové Dunajce připravili také vystoupení s pásmem písniček ze slovenského Liptova či štafetový závod družstev.

Foto: archív Dunajec


Štítky:

,