Festival Jeden svět v pondělí odstartoval

Autor: Lýdie Hájovská
Datum

Pondělní slavnostní zahájení festivalu dokumentárních filmů o lidských právech se vydařilo. Sál kina Metropol sice nebyl plný diváků, ale ti, kteří přišli, určitě nelitovali.

Nejdříve se na pódiu objevil moderátor s tlumočníkem do znakového jazyka, aby společně uvedli hlavní koordinátorky festivalu v Olomouci. Zuzana Marešová společně s Janou Gajovou krátce přivítaly diváky, představily sponzory a představily následující program.

Moderátor Štěpán Horák s tlumočníkem do znakového jazyka.

Moderátor Štěpán Horák s tlumočníkem do znakového jazyka.

Tím bylo zhlédnutí snímku Škádlení Goliáše o egyptském kardiochirurgovi, který se v průběhu takzvaného Arabského jara stal oblíbeným komikem. Kritizoval politiku v Egyptě a jeho původně internetový pořad dosáhl takové oblíbenosti u diváků, že jeho pořad nakonec vysílala soukromá televize. Kvůli jeho satiře na něj ale vydali i zatykač, a tak emigroval i se svou rodinou do ciziny. Film byl divákům přínosný nejen díky nenásilnému vysvětlení současné situace v arabských zemích, ale i díky komikově humoru.

Host Marek Hudema (vlevo).

Host Marek Hudema (vlevo).

Po filmu následovala beseda se zahraničním redaktorem Hospodářských novin, Markem Hudemou. „Každá země má šanci dospět k demokracii, jen to v případě Egypta ude asi trvat delší dobu,“ odpověděl host při otázce, zda si myslí, že má Egypt šanci se dostat ze své politické situace.

Po tříhodinovém soustředění připravili organizátoři pro návštěvníky malé občerstvení.

Foto: Markéta Jasanská

Štítky:

, , , , , , , , , , , ,