Festival Jeden svět nabídl film Počátky a kapelu Live Music SuperHeroes

Eva Pětvalská

Autor: Eva Pětvalská
Datum

Dokumentární snímek Lindy Kallistové Jablonské jménem Počátky, slavnostní raut pro návštěvníky i Open party a hudební smršť kapely Live Music Superheroes… i takové bylo olomoucké zahájení patnáctého ročníku filmového festivalu Jeden svět. 

 

_DSC0056a

 

Hodinový dokument Počátky se jaksepatří držel tématu celého festivalu – práce. Jak se shání práce někomu, kdo zrovna opustil Výchovný ústav pro děti a mládež? Jaké to je, když se o vás deset let někdo stará a najednou jste na všechno sám? Jak velkou šanci (ne)dává společnost těmto „outsiderům“, aby se začlenili? Těmto otázkám se věnuje Linda Kallistová Jablonská, která několik let sledovala tři dívky s podobným osudem. Všechny tři musely po dovršení plnoletosti opustit Výchovný ústav a začít od nuly budovat svůj vlastní život. Trochu pomoci jim poskytl takzvaný Dům na půli cesty, který se stará právě o mladé lidi bez rodiny. Poskytne jim bydlení, stravu a pomáhá hledat práci, avšak jen po dobu, co je to opravdu nutné. Po první výplatě péče končí. 

 

2165

 

 

Tři slečny opustily ústav, na cestu dostaly výuční list a pár dobrých rad do života. Dokument sleduje jejich cestu za vysněnou svobodou, kterou v ústavu nikdy nezažili. Jejich sny nejsou nijak gigantické, vesměs všechny touží po tom samém – po dobré práci, vlastním bytě, milujícím partnerovi a později i rodině. Jedna z nich by ještě ráda dosáhla na vzdělání s maturitou. Některým se může zdát, že jsou tato přání banální, avšak pro ně se s odstupem času stávají až nedosažitelnými. Z dobré práce sejde a jako dostačující varianta se jeví sociální dávky, z vlastního bytu zbyl jen výrok, že hlavní je mít večer kam složit hlavu. Zdali vinu za zmařené sny tří mladých dívek nese společnost, nebo je to vše v režii jednotlivců a jejich vlastní vůle zůstává otevřenou otázkou, kterou si musí zodpovědět divák sám. 

 

Zdroj: organizátoři Festival Jeden svět, Olomouc

Doprovodný program zajistila kapela Live Music Superheroes. Energické uskupení sympaťáků, kteří ukázali, že se nebojí ničeho a v jejichž hudbě si „to svoje“ najde prostě každý – zahráli písničku snad z každého hudebního žánru, od swingu a jazzu, přes folklor až po svou vlastní interpretaci popovky Call me maybe. 

Pokud nestíháte zahajovací týden festivalu, nezoufejte, Jeden svět bude lidem v Olomouci rozšiřovat obzory až do neděle 30. dubna. Celý program projekcí, včetně seznamu všech doprovodných akcí najdete na festivalovém webu


Štítky:

, , ,