Druhý ročník veganského festivalu v Olomouci láká na zajímavý program a zdravé dobroty

Kristina Jochmannová

Autor: Kristina Jochmannová
Datum

Být vegan je dnes IN. Avšak zdaleka ne každý ví, co to vlastně znamená a o čem veganství je. I přiblížení tohoto patří k cílům druhého ročníku Veggie festu, který se koná v sobotu 13. května v areálu Korunní pevnůstky a v Pevnosti poznání.

Pokud se akci rozhodnete navštívit, čeká vás bohatý program. „Série workshopů a přednášek nám přišla jako ideální způsob, jak lidi motivovat k tomu, aby se nebáli být více aktivní a rozjet vlastní projekty,“ vysvětluje za organizátory Ondřej Plachý.

Těšit se tak můžete na technologii virtuální reality, v rámci které se vcítíte do života zvířat ve velkochovech, na workshop, kde se naučíte vyrábět přírodní kosmetiku (pozor, na něj je nutné se nejdříve zaregistrovat), nebo na originální dílnu, ve které si děti i dospělí budou moci vytvořit svého superhrdinu, navrhnout svou postavu, vymyslet bombastický příběh, nakopat pár záporáckých zadků a osvobodit zvířata.

Kromě toho zavítá na Veggie fest celá řada hostů, kteří program obohatí o zajímavé přednášky. O současných aktivitách veganského hnutí v České republice bude přednášet Tereza Vandrvcová, která je zakládající členkou České veganské společnosti. Silvestr Špaček zase nahlédne na veganství pohledem lékařských a výživových institucí, Martin Švadlenka představí společnost Sea Shepherd, která aktivně chrání oceány i život v nich, s workshopem o veganství a welfare vystoupí Klára Fafejtová, která mimo jiné promluví i o zkušenostech, které získala v průběhu svého pobytu ve Švédsku. Miroslav Kutal se bude zabývat ochranou šelem v České republice. Jeho přednášku navíc doplní projekce dokumentu Causa Carnivora režiséra Jana Svatoše. „Vyvrcholením programu pak bude panelová diskuze mezi jednotlivými vedoucími workshopů, aktivisty a účastníky. Témata jsou jasná – aktivismus a cíle veganského hnutí v České a Slovenské republice,“ dodává Plachý.

plakat

V průběhu Veggie festu samozřejmě nemůže chybět ani ochutnávka veganské kuchyně. Pokrmy připraví nově otevřená restaurace Element, cateringová firma Veganol a společnost Linda McCartney. Akce probíhá také jako součást Férových snídaní, jejichž hlavní myšlenkou je podpora spravedlivého obchodu a odpovědné spotřeby. Pokud bude hezké počasí, můžete si tak přinést i vybavení na piknik a užít si den na sluníčku.

Odpoledním programem však Veggie fest nekončí. Večer se představí tři kapely – slovenský hip-hoper Presento, olomoucká rock’n’roll rocková skupina Bored on Board a taktéž zdejší power-hardcore kapela Human Puppet.

Přestože vstupné na celodenní akci činí pro studenty 100 korun a 150 korun pro dospělé, jde výhradně o benefiční akci. Vydělané peníze půjdou na pokrytí hlavních nákladů, zbytek organizátoři věnují na rozvoj Farmy Jarikhanda, která poskytuje azyl pro zvířata. Část financí také podpoří aktivity Koalice proti palmovému oleji – konkrétně ochranu tropické přírody v Zátoce nosatých opic v zálivu Balikpapan na Borneu, která je ohrožena v důsledku rozšiřování palmových plantáží. Stejný postup přislíbili i jednotliví prodejci. „Všichni prodejci se zavázali k tomu, že po pokrytí svých nákladů také přispějí na tyto benefiční účely,” uzavřel Ondřej Plachý.

Workshopy budou probíhat paralelně ve dvou blocích, pokud tedy máte své favority už teď, nezapomeňte si naplánovat program tak, abyste je nepropásli.

Více informací o jednotlivých přednášejících, programu a celé akci najdete  zde: https://www.facebook.com/events/1264053496982214/?active_tab=about

Veggie fest Olomouc

Kdy: v sobotu 13. května od 9:30 do 22:30 hodin

Kde: areál Korunní pevnůstky a uvnitř Pevnosti poznání. Venku budou umístěné stánky s občerstvením a stánky jednotlivých organizací.

Vstupné: studenti 100 Kč/ dospělí 150 Kč

Kontakt:

Ondřej Plachý – tel. 602 339 87

Program

9:30–10:00 Otevření areálu

10:45–11:15 Úvodní slovo

Kde: Vnitřní sál

11:15–12:00 Přednáška Terezy Vandrovcové: Karnismus a psychologie konzumace masa

Kde: Vnitřní sál

12:15–13:00 Oběd

13:00–14:15 První kolo workshopů/přednášek

Probíhat bude několik přednášek a workshopů zároveň, každý účastník si může vybrat na základě svých preferencí téma, které ho nejvíc zajímá.

Kde: Na čtyřech místech v areálu

Workshop 1

Silvestr Vandrovec Špaček: Veganství pohledem institucí

Workshop 2

Martin Smrek: Veganský food festival a vše, co jste o něm chtěli vědět

Workshop 3

Martin Švadlenka: Proč bránit světové oceány

Workshop 4

Tatiana Konrádová: Politika a veganský aktivismus

14:15–15:00 Přestávka

15:00–16:15 Druhé kolo workshopů/přednášek

Kde: Na různých místech v areálu

Workshop 1

Prázdné trůny: Veganství a feminismus

Workshop 2

Tereza Vandrovcová: Workshop o aktivismu

Workshop 3

Miroslav Kutal: Ochrana šelem v České republice + promítání dokumentu Causa Carnivora režiséra Jana Svatoše

Workshop 4

Klára Fafejtová: Veganství a welfare

Workshop 5

Tinylife: Workshop na výrobu přírodní kosmetiky – nutná rezervace na www.tinylife.cz

16:15–17:00 Přestávka

17:00–18:30 Panelová diskuze mezi vedoucími workshopů, aktivisty a účastníky.

Kde: Vnitřní sál

19:00–22:30 Koncerty kapel Presento, Bored on Board. Human Puppet

Kde: Vnitřní sál


Štítky:

, , , ,