Doba slevová – film, který vám znechutí nakupování

Tomáš Odstrčil

Autor: Tomáš Odstrčil
Datum

Cesta Evropou za hledáním největších slev ve stříbrném sedanu s rudým nápisem „Discount“. I tak by se dal stručně popsat padesátiminutový snímek s přiléhavým názvem Doba slevová, který jste ve středu 26. března mohli vidět v kině Metropol v rámci festivalu Jeden svět.

Francouzský režisér Frédéric Brunnquell pátrá po tom, jak je vůbec možné, že některé výrobky mohou z ničeho nic slevit třeba na polovinu. Jak potom mohou mít firmy vůbec nějaký zisk? Někde ty peníze přece vzít musí. Své pátrání za slevou začíná v britské letecké společnosti Ryanair, kde se vyptává nejen šéfa aerolinií Michaela O´Learyho, ale hlavně bývalých zaměstnanců. O´Leary se během celého rozhovoru několikrát chlubí nízkou cenou letenek, ale když od bývalého pilota a letušky zjistíte, že se na slevy „vydělává“ příšerným zacházením se zaměstnanci a jejich vykořisťováním, uděláte si o vlastníkovi Ryanairu jiný obrázek. A nijak hezký.

HEP515b1b_Dobaslevov2

Ve slevách se ale nepředhánějí jen letecké společnosti. Týká se to i společností, se kterými přicházíme do styku každý den. Brunquell se po reportáži z děsivého zacházení se zaměstnanci britských aerolinek ladně přesouvá k příšernému přístupu k pracovníkům německých obchodních řetězců, konkrétně k Lidlu a jeho největšímu konkurentu Aldi. Aby si zákazníci mohli užívat obřích slev, musí mít zaměstnanci minimální plat, být pod neustálým tlakem a ve strachu z vyhazovu. Prostě a jednoduše žít v nelidských pracovních podmínkách.

Poté, co vám předchozí dvě části totálně změní názor na slevy, poslední minuty dokumentu vám je zhnusí. Třetí část se odehrává, jak říká sám autor – „v ráji slev“. V Rumunsku ve vesnici blízko města Temešvár. Tamní chovatel a prodejce vepřového ničí život všem lidem žijícím poblíž. Nejenže puch prasečích výkalů je cítit v několika okolních vesnicích, ale hnojení půdy kontaminovalo podzemní vodu a studny, které jsou zde jediným zdrojem pitné vody. A to vše jen díky honbě za slevou.

Snímek má několik překvapivých momentů, je zajímavý a poučný. Po shlédnutí si uvědomíte “krásu” obřích slev i z jiného úhlu pohledu. Fakt, že budete mít při dalším nákupu výčitky svědomí, je ale velice pravděpodobný. 


Štítky:

, ,