V Naše Café si doplníte energii i lepší karmu

Autor: Veronika Svrčinová
Datum

„Káva je vážně dobrá, když ji pijete, dává vám čas přemýšlet. Je to daleko víc než jen nápoj, je to něco, co se děje. Nic povrchního, ale něco jako událost, místo, kde být, ale ne lokace, něco uvnitř sebe. Dává vám to čas, ale ne skutečné hodiny nebo minuty, ale šanci být, být sebou a dát si druhý hrnek,“ říkávala Gertruda Steinová, která byla během první poloviny 20. století známá pro své styky s pařížskými umělci. Zkrátka, kdo by tento horký kofeinový nápoj neměl rád? Tak hurá objevovat další kavárnu.

Studenti a káva tvoří nerozlučnou symbiózu především během zkouškového období. Ale i v průběhu semestru se někdy nakupí práce tolik, že nám docházejí síly a marně hledáme volnou chvilku na malého šlofíka. Proto je třeba nosit v hlavě mapu záchranných míst, kde můžete dobít baterky a zároveň naplnit žaludek něčím dobrým. Na jedno z nich narazíte na Dolním náměstí. Navíc, tady si po ránu hned splníte i dobrý skutek.

Naše Café

Kavárna Naše Café je totiž součástí sociálního projektu, jehož hlavním cílem je resocializace osob závislých na návykových látkách. Lidé, kteří programem projdou, získají doložitelnou praxi, pracovní návyky, naučí se vyjadřovat své potřeby a komunikovat s okolím. Díky tomu nabydou prokazatelně lepší schopnosti pro uplatnění na trhu práce, což přispívá k prevenci recidivy a návratu k původnímu stylu života. Tím, že si dáte šálek kávy, jim tak pomůžete překonat složité období.

Interiér je velmi příjemný a útulný. Žádný speciální vzhled nečekejte, přesto se tady budete cítit dobře. Díky vstřícnému personálu můžete vzít s sebou při ranní procházce i své mazlíčky, já jsem tak zachránila sousedy před dalším dvouhodinovým vytím. Světlo přináší do pochmurného studentského života velká skleněná vitrína a především nabídka.

Naše Café

Kromě spásné kávy určitě podlehnete i jídelnímu lístku. Jen považte, co takhle snídaňový toust se slaninou a volským okem? Sliny se sbíhají i nad chlebem z domácí pekárny s avokádem, řeřichou a sušenými rajčaty nebo müsli s jogurtem a čerstvým ovocem. Kdo by přece jen myslel, že odolá, po usazení neudrží oči od regálu s dorty. Cheesecake s ovocem, kefírové i klasické dorty všech příchutí i barev tady nabízejí buď na objednávku nebo jako zákusek ke kávě.

Hlady nezůstane ani vegetarián či „bezlepkáč“, a to díky bagetě s mixem grilované zeleniny nebo bezlepkovým skleničkovým dezertům. Odpoledne přetéká regál kromě dortů také tousty. Třeba lososovým s avokádovým dipem, chilli papričkami a rukolou.

Pokud tedy budete mít vysílení někdy cestu přes Dolní náměstí, určitě to s Naše Café zkuste. Každý si tu najde něco oblíbeného na zub, za čím bude mít důvod se vracet. A kdyby přece jenom ne, nějaké ty pozitivní body se před zkouškovým určitě budou hodit.

Naše Café 2

O Naše Café se stará Sociální družstvo Stabilita Olomouc. To v roce 2012 založila nezisková organizace P-centrum, která pracuje s osobami se závislostí již čtyřiadvacet let. Kromě toho poskytuje sociální služby v oblasti prevence, péče o rodiny s dětmi a poradenství. Kavárna vznikla jako reakce na zhoršující se situaci na trhu práce. „Tento typ sociálních podniků je ve světě běžný, oceňovaný a veřejností podporovaný,“ uvádějí na svých stránkách.

Foto: Naše Café, Olomoucká drbna


Štítky:

, , , , , , , , , , , , ,