Divadelní Flora chystá činohru, tanec i hudební produkci

Eliška Vrbová

Autor: Eliška Vrbová
Datum

První polovina května se ponese nejen v duchu Majálesu, ale ihned po jeho skončení začíná neméně lákavý festival Divadelní Flora. Devatenáctý ročník tohoto mezinárodního divadelního festivalu bude probíhat od 8. do 17. května a předvede na mnoha místech v Olomouci více než padesát akcí, při nichž se představí umělci ze sedmi různých zemí.

CIZINEC (Anežka Kubátová, Honza Hájek) foto KIVA

Festival slavnostně zahájí představení Emma v Moravském divadle. Jedná se o vůbec první divadelní adaptaci románu britské autorky Jane Austenové. Tuto hru s podtitulem romantická komedie o „nejroztomilejší dohazovačce všech dob“ režíroval Šimon Dominik a autorem hudby, která vznikla speciálně pro toto představení, je Jiří Hájek. V Emmě se totiž objeví dvě zhudebněné básně, zazpívají je Lenka Kočišová v titulní roli a Anna Stropnická. Náladu počátků 19. století doplní i dobové tance.

Program letošní Divadelní Flory je pomyslně rozdělen do čtyř okruhů, přičemž každý z nich je něčím specifický. První z programových sekcí má název Fokus: Slovensko a přinese čtyři představení na prknech Moravského divadla Olomouc v podání renomovaných slovenských souborů jako je Divadlo Andreja Baraga, Slovenské komorné divadlo, Slovenské národné divadlo nebo Divadlo Aréna.

DNz Požitkáři (Jana Plodková) foto KIVA

Druhá linie programu se zaměřuje na tvorbu pražského Divadla Na zábradlí, jenž je aktuálně označováno jako nejprogresivnější české divadlo.  Před dvěma lety zde došlo k výrazným změnám, kdy se ředitelem stal Petr Štědroň, část inscenací přebral ze svého působení v brněnské Redutě a dal tak Divadlu Na zábradlí nový směr. Tento ansámbl bude vystupovat v klubu S-Cube s inscenacemi Báby Daniila Charmse, Šílenství Jiřího Havelky, Požitkáři Jana Mikuláška a Dory Viceníkové a nakonec Cizinec Alberta Camuse. Poslední dvě hry se uskuteční dokonce ve dvou reprízách.

Výrazné osobnosti české divadelní scény Jiřímu Havelkovi je věnovaná třetí programová sekce, která představí jeho čtyři žánrově odlišná představení v podání Divadla Na zábradlí, Divadla Drak z Hradce Králové, studentů pražské DAMU a tanečníků ze skupiny VerTeDance. „Mým záměrem je dělat živé divadlo, které nenechá diváka pasivním. To, v jaké se nachází kategorii či žánru už je vedlejší,“ okomentoval svou tvorbu Jiří Havelka.

regulace_intimity02

Poslední a podle organizátorů nejvýraznější programovou sekcí je Visegrad Performing Arts. Ta je založena především na současném tanečním umění, představení se pohybují na okraji žánrů a experimentují. „V rámci této programové linie se snažíme nejen přivážet nové inscenace, ale také se podílet na jejich vzniku. To se týká zejména projektu Tisíc a jedna Olomouc,“ uvedl dramaturg Divadelní Flory Jan Žůrek.

Tisíc a jedna Olomouc je dílem Divadla na cucky ve spolupráci s budapešťským divadlem KOMA Bázis a odehraje se přibližně na deseti místech nejen v centru města. Vznikala sbíráním různých příběhů o proměnách Olomouce, které místní obyvatelé zasílali přes sociální sítě, mailem nebo je sdělovali na ulici. Pokud byste chtěli tuto netradiční městskou hru zažít, musíte se zaregistrovat na webu Divadelní Flory, vstup je poté zdarma. Hra startuje v pátek 8. května ve 14:30 v Divadle na cucky.

20140313_0818

„Divadelní Flóru bereme nejen jako festival, ale jako takové místo setkávání, proto budeme mít každý večer nějakou besedu či afterparty v šapitó na Konviktu,“ popsal Jan Žůrek nedivadelní část festivalu. Do šapitó bude vždy volný vstup, představí se různí DJové a diváci zde dostanou možnost setkat se s herci a jinými tvůrci. Další doprovodný program proběhne zejména v sobotu 9. května, kdy se na parkánu Konviktu uskuteční Vintage Market, tamtéž předvede Cirkus LeVitare eskamotérskou Street Show a v Divadle na cucky choreografka a tanečnice Nataša Novotná povede svůj workshop.

Podle toho, jak nabitý program Divadelní Flora nabízí, je rozhodně na co se těšit, teď už záleží jen na vás, která představení si vyberete. Rozhodně by ale byla škoda tak zajímavý festival nechat bez povšimnutí třeba kvůli současně probíhajícímu zápočtovému týdnu. Helena vás ujišťuje, že zvládnete obojí najednou.

Foto: Divadelní Flora


Štítky:

, , , , , ,