Dílo všech Maročanů – Mešita Hassana II. v Casablance

Autor: Externí spolupracovník
Datum

Nádherná stavba tyčící se na kamenné plošině nad mořem patří mezi nejdůležitější náboženské stavby v Maroku. To je mešita v Casablance. Velkolepý plán, jejž uskutečnil král Hassan II.

Mešita Hassana II., která nese jméno zesnulého krále, vyvolala na čas dohady, zdali se nejedná o královo mauzoleum. Stejné má totiž jeho otec Mohammed V. (umístěné v Rabatu). Tato domněnka se ovšem nepotvrdila. Protože si Hassan II. naopak přál spočinout vedle svého otce, najedete jeho hrob v Rabatu. S jistotou však můžeme říci, že projekt mešity v Casablance, do kterého se ještě před svou smrtí pustil, patří mezi nejvelkolepější díla v zemi a je zároveň jeho největším odkazem.

Hassan II. o stavbě poprvé promluvil v roce 1980 u příležitosti svých narozenin a Dne mládeže. Řekl: „Chci dát Casablance velkou a krásnou budovu, na kterou bude moci být hrdá až do konce čas. Chci tuto mešitu postavit na vodě, protože i Boží trůn byl na vodě. Věřící, kteří tam budou docházet, aby se modlili, aby chválili Stvořitele s pevnou půdou pod nohama, tak budou moci rozjímat o Božím nebi a oceánu“.

P1080784

Mramor z Agadiru a cedrové dřevo ze Středního východu

A tak se stalo, že Casablanca, město v překladu znamenající „bílý dům“, jehož název si určitě vybavíte díky jménu stejnojmenného filmu (přestože se v Casablance vůbec nenatáčel), měla získat svou novou dominantu. Ještě téhož roku začala stavba, která měla trvat několik dalších let. Mešita byla slavnostně otevřena až 30. srpna 1993. Během doby, kdy se pracovalo na jejím dokončení, údajně v místě pracovalo ve dne kolem 1 400 dělníků a dalších 1 100 v noci. Mešita Hassana II. se může pochlubit jemným zelenkavým nádechem s mnoha ornamenty, překrásně je vyzdoben také vnitřek tohoto svatostánku. Na její výzdobě se podíleli nejlepší řemeslníci v zemi. Ti zpracovávali pečlivě vybraný materiál, mezi který patřil mramor z Agadiru, cedrové dřevo ze Středního východu a žula z Tafraoute. Jediným importovaným materiálem bylo sklo z Itálie.

P1040382

Dirham za každého Maročana

Mezi největší zajímavosti patří fakt, jakým způsobem byla stavba financována. Přišla na 750 milionů dolarů a z většiny byla hrazena z veřejných sbírek. Říká se, že každý Maročan, ať bohatý nebo chudý, přispěl nějakou částkou. Je pravdou, že Maroko se tím vystavilo vlně kritiky, především ze strany sousedních zemí. Kritizována byla forma (někdy až nedobrovolnost) těchto „dobrovolných“ darů. Dnes jsou ale Maročani na svou nejkrásnější mešitu hrdí a navíc ještě z ekonomického hlediska – obrovským počtem darů se totiž snížily marocké peněžní zásoby, což prý vedlo ke snížení inflace. Tento efekt byl pro všechny veskrze pozitivní.

Pokud si naplánujete cestu do Maroka a chcete nahlédnout do kultury místních a jejich života, je mešita Hassana II. pro vás téměř povinnou zastávkou. Je totiž jedinou mešitou v zemi, do které mají vstup povolen také nemuslimové. Ovšem v patřičném oblečení zahalujícím paže a kotníky. Můžete se vydat na hodinovou prohlídku s průvodcem, která je více než zajímavá a kde se dozvíte veškerá fakta týkající se této stavby.

P1040410

Dech beroucí jsou především fakta o její velikosti. Mešita, navržená francouzským architektem Michelem Pinseauem, se pyšní 200 metrů vysokým minaretem.  Ten z ní dělá skutečnou dominantu města a také nejvyšší budovu v zemi. Na vrcholu minaretu se nachází paprsek, který směřuje k Mekce a ukazuje tak cestu k Alláhovi. Mešita pojme obrovské množství věřících. Do jejího interiéru, kde je mimo jiné i podlaha, která může odkrývat oceán, se vejde na 25 000 věřících. Dalších 80 000 se potom vejde na její nádvoří. Další vymožeností je střecha, která se umí zasunout dovnitř mešity a odkrýt tak návštěvníkům oblohu nad hlavami. Už jen to, že z hlediska velikosti by se umístila na druhém místě hned za mešitou v Mekce, z ní dělá fenomenální stavbu. Přestože Casablanca není z turistického hlediska příliš výjimečné město, mešitu Hassana II. byste v rámci své dovolené v Maroku vynechat rozhodně neměli.

P1080744

Autorka Hana Dekojová je průvodkyně CK Mundo