“Dělníci bulváru” si neberou servítky

Tomáš Odstrčil

Autor: Tomáš Odstrčil
Datum

„Proč se netrefuješ do někoho, kdo tý společnosti škodí?“

„Mě to nezajímá a nezajímá to ani moje čtenáře.“

Bezpáteřní individua. Sliz. Póvl. To jsou slova, která se spoustě z nás derou na jazyk při pomyšlení na bulvár. Vít Klusák se rozhodl vzít kameru a podívat se pod pokličku osob, které bulvár píší. Pod lupou se tedy ocitli třeba „král bulváru“, jak si sám rád říká, Pavel Novotný nebo Olga Štiplová. Dělníci bulváru jsou dokumentárním snímkem ze série Český žurnál. Česká televize je odvysílala ve středu 16. dubna.

Cesky_zurnal_Delnici_bulvaru_9pavel-disco2.tif

Novotného pronásleduje kamera nejen v práci, ale i na večírcích, návštěvě otce nebo doma. Zajímavý je například rozhovor, který o bulváru vede se svou manželkou. Je to jedna ze chvil, kdy „velkohubému“ Novotnému dojdou slova. Dokument takových situací ukáže několik. Silácké řeči, kterými častuje oběti svých článků, mu mizí zejména ve chvílích, kdy se rozhovor týká něčeho, o čem sám „dělník bulváru“ nerad mluví. Toto pokrytectví je ještě lépe vidět, když Klusák s kamerou pronásleduje Olgu Štiplovou, které to začne vadit. Na otázku, jestli nemá pocit, že stejným způsobem ostatní sama obtěžuje, se jen beze slov otočí zády.

Klusák se snažil téma zpracovávat s odstupem, ale jeho zaujatost nešla zatajit. Přestože se snaží působit objektivně, ze snímku je po pár minutách jeho názor na bulvár docela zřejmý. Původně se čekalo, že nabídne tuto problematiku z jiné stránky – pokud nějakou má – ale Klusák jednostranné stereotypní názory nevyvrátil, ale jen utvrdil. „Já jsem hvězda svého oboru. Jsem hvězda,“ prohlašuje Novotný. Tím docela hezky vystihuje celkovou myšlenku snímku a taky to, že je bulvár špína všech špín a ti, co ho píší, jsou egoističtí, bezpáteřní a sebestřední.

561464

Dalším příkladem hovořícím za vše je moment, kdy se Novotný otevřeně a se špatně skrytou pýchou přiznává, že svého otce, který nedávno prodělal mozkovou mrtvici, zaprodal konkurenčnímu bulvárnímu plátku. Šlo sice jen o sdělení fotografům, kde se jeho otec právě nachází, ale když je schopný udělat tohle vlastnímu otci, co všechno dokáže udělat lidem, se kterými žádný vztah nemá?

Celý dokument naleznete zde.


Štítky:

, ,