Chilská lama: Ahoj, profe, čau, užijte si víkend!

Jana Procházková

Autor: Jana Procházková
Datum

Za celou dobu, co lama smolí pro Helenu články o Chile, se ještě pořádně nerozepsala o tom, kvůli čemu vlastně do Latinské Ameriky jela. Ano, jde především o studium, výsledky a o reprezentaci dobrého jména naší alma mater! Tak to je hezká oficiální věta na úvod pro případ, že si tohle náhodou přečte rektor olomoucké univerzity. Protože ale ta pravděpodobnost není velká, bude zbytek článku spíše o něčem trochu jiném.

Vedle těch všelijakých filozofií, historií, literatur a gramatik je zajímavé vidět, jak vypadá univerzitní život mimo výuku. Pýchu a předsudek nechte v knihovně, žádné flákání, žádné maňána, my tady dřeme jako koně. Tady je pár poznámek, které jsem si odnesla z hodin na chilské univerzitě a učiva se tak úplně netýkaly. Nejpodstatnější myšlenky jsem pečlivě zvýraznila. Co když to dá do testu?

 • Studenti svého učitele oslovují profe. Zdraví ho stylem ahoj, čau, profe, hezký víkend. Na rozdíl od Španělska mu tady vykají. Chilský profe taky na rozdíl od toho španělského nemluví v hodinách sprostě. Pokud nepočítáme sem tam nějakou tu mierdu, která prostě proklouzne, ani nevíš jak.
  univerzitni-pes

  Univerzitní pes. Rád pobíhá po kampusu a kouše lidi do zadku. Když napadení oznámíte hlídači, dočkáte se odpovědi: ,,Ale on si jenom tak hraje.

 • Profe nikdy nechybí a v naprosté většině případů chodí do výuky včas. A platí to i pro první týden semestru. Když má chybět, víme to dopředu. Takovýhle luxusní přístup jsme na olomoucké žurně zažili málokdy.
 • Profe nebazíruje na tom, aby ho někdo oslovoval titulem. Profe je erární označení pro všechny osoby, které na univerzitě učí. Profe je zpravidla lidský a vyjde vstříc zahraničnímu studentovi, který nestihl přečíst knihu na test. Některý tě dokonce vezme s celou třídou na výlet do Santiaga.
 • Některý profe je schopný vynadat studentovi za to, že přišel o dvě minuty později do třídy a před vstupem zaklepal na dveře. Zatím jsem nezachytila správný druh klepání, který by tomuhle učiteli vyhovoval.
 • Jiný profe si při vstupu do třídy s každým studentem podá ruku, dokáže si ze sebe udělat legraci a žertíky si tropí i ze svých studentů. Často jsou vtípky o milostných vztazích ve třídě: „Takže správnou odpověď nám poví manželé Bastián a Valentina. Klape vám to ještě, nebo už spolu nechodíte?“ (Pětiminutový smích všech spolužáků.)
  univerzitni-dul

  Univerzita má vlastní důl na měď

 • Splnit předmět není žádná sranda: Minimálně dvě písemky, četba, prezentace, seminárka, někdy i recenze knihy. Všechno to musíme stihnout během výuky, zkouškové neexistuje. I když občas…
 • „Sice jsme písemku původně plánovali na 18. listopadu, ale pojďme ji dát až na 30. Má s tím někdo problém?“
 • „Písemku jsme sice měli psát zítra, ale tenhle týden jsou oslavy města a univerzity, takže se ruší veškeré testy a odpolední vyučování. Bavte se!“
 • „Dneska musíme hodinu trochu zkrátit, pustím vás dřív. Chile hraje s Kolumbií, takže studenti z okolí by se nedostali domů.“ Proč? „Odpoledne nefunguje MHD, všichni koukají na fotbal.“
 • „Pokud bych vám zadání prací nepřinesl do pátku, rozdám vám je prostě později a posuneme deadline.“  Miluju to tady.
 • Na zdech v okolí univerzitních budov se až nápadně často vyskytují nápisy typu „Být mladý a nebýt revolucionář je biologický paradox.“ Autorem téhle citace je první socialistický prezident, který v Chile vládl v sedmdesátých letech. Zatím jsme tu ale naštěstí nezažily, aby nám někdo tvrdil, že marxismus v praxi je super věc.
 • allende1Minulý rok studenti v La Sereně stávkovali tři měsíce za lepší kvalitu výuky. Musel se kvůli tomu protáhnout akademický rok a učitelé to respektovali. Tento semestr stávkovali jeden den kvůli špatnému důchodovému systému. Aspoň myslí na budoucnost.
 • Chilští studenti si musí každý rok na univerzitě tvrdě zaplatit. Dobré vzdělání tu rozhodně není pro každého. A pak cítíte trapnost a rozpaky při odpovědi na otázku „A jaké školné se platí u vás na univerzitě?“
 • La Serena, na rozdíl od takového Valparaísa, je celkem poklidné město, lidé tu nejsou nijak radikální. Nedávno ale všechny zaskočil incident, kdy si právě během jednodenní stávky někdo udělal táborák u jistého učitele v kabinetu. Prostě se v noci někdo vloupal na univerzitu, napadl nočního hlídače a v profesorově kanceláři podpálil nábytek a knihy. Asi nepatřil k nejoblíbenějším zaměstnancům. Protože se tu něco takového stalo poprvé, byli z toho všichni celkem v šoku. Každopádně se dodnes neví, kdo to mohl udělat, takže je celkem předčasné tvrdit, že to byli studenti.
  oslava-dieciocho

  Oslava Dne nezávislosti pro zahraniční studenty

 • Studentské semestr welcome párty jsou teda vážně něco. Představte si majáles ve Zbrojnici s trochu více lidmi, s frontou před vstupem, s trochu hlasitějším reggaetonem, s trochu větším množstvím alkoholu vy(b)litého na zemi a trochu hustějším odérem z jointů. A takovéhle mega akce se v kampusech dělají několikrát za semestr. Jedna návštěva postačí.

Na závěr už jen jedno slovo: Tuna. Sedíte v casinu, jíte oběd a najednou dovnitř přijde skupinka studentů v kostýmech, s nástroji, hrají pro všechny stolovníky a do toho jeden z nich začne s tamburínkou tancovat mezi stoly a přitom se s ní mlátí do rukou, do nohou a do hlavy. Univerzitní tuna má za úkol bavit studenty, ale hraje taky pro lidi večer v městských barech. Všude chodí v kostýmech. Takových skupin existuje v La Sereně více a jedna je dokonce čistě ženská. V tomhle videu vystupuje univerzitní tuna. Ve skutečnosti jich ale do casina nebo do tříd chodí méně, muž s tamburínkou tančí daleko šíleněji a občas se i v zápalu boje válí po zemi.

tuna

Speciální poděkování patří kanceláři mezinárodních vztahů, kterou vedou dvě Němky. Na e-maily odpovídají do druhého dne, pomůžou, když můžou, a berou nás úplně zadarmo na výlety, které jsou do posledního puntíku promyšlené a připravené. Miluju to tady!

Foto: kancelář mezinárodních vztahů ULS, Martin Mungarro

 

Štítky:

, , , , ,