Cestovatelské úterky: Na Lenina se čeká tři hodiny

Hana Jínová

Autor: Hana Jínová
Datum

Moskva a Petrohrad, Benátky severu – výlet do Ruska nás čekal tento týden na přírodovědecké fakultě v rámci série Cestovatelských úterků. Helena se dozvěděla, že v moskevském metru je bez znalosti azbuky těžké pořízení nebo že si do Leninova mauzolea rozhodně nemá brát samozatmavovací brýle.

moskva-mundo.cz

Přednášející Zdeněk Opravil navštívil obě ruská města zejména za účelem konference, ale udělal si také čas na turistiku. Vojtěch Blažek, druhý z mluvčích, nebyl letos v Rusku poprvé. Navštívil zemi v roce 2012, kdy odjel do Petrohradu na studijní pobyt. Tento rok vyjel na pracovní stáž do banky.

Kochali jsme se fotkami z cesty do Ruska, cestování po něm a hlavně snímky z návštěvy památek. Přednášející začali cestováním po Moskvě, které je prý velmi těžké. Časté jsou dopravní zácpy, a tak je tam hojně využívané metro. Moskevské metro s krásnou výzdobou, pozlacenými kusy a křišťálovými lustry je přepychové, ale pro turisty má pár nevýhod – jen velmi málo zastávek je v latince. „Zdeněk nastupoval do metra vždy soustředěný a s nikým se nebavil. Musel totiž počítat zastávky, které jsou v metru azbukou, a on ruštinu neumí,“ smál se Vojtěch Blažek hned v úvodu.

Ukázali nám Kreml a Rudé náměstí. Palác se sídlem prezidenta Putina, Leninovo mauzoleum a mnoho chrámů a kostelů. „Vstup do mauzolea je zadarmo, ale čeká se tam tak dvě až tři hodiny. Celá prohlídka trvá asi čtyři minuty a nesmíte jít ani moc rychle ani moc pomalu. Všude jsou policajti,“ komentoval prohlídku moskevské památky Zdeněk Opravil. „Já jenom dodám, že pokud tam půjdete, tak si neberte samozatmavovací brýle, protože já je mám a nemůžu říct, že jsem Lenina viděl,“ smál se Vojtěch Blažek.

Zajímavým monumentem, který jsme mohli na fotkách z Kremlu vidět, byl obchodní dům, který je ukázkou sociálních rozdílů v Rusku. „Byl jsem se spolupracovnicí koupit tričko pro našeho šéfa a před námi byla slečna, která měla v kabelce několik set svázaných bankovek,“ řekl Vojtěch Blažek.

Mezi další moskevská místa, která jsme měli možnost zhlédnout na fotkách, patří umělecká ulice Arbat a její moderní jmenovec s restauracemi, umělci, hudbou, kluby, inspirací a múzou pro všechny. Člověk v Moskvě by se měl podle přednášejících podívat i do moskevských parků, kde je mnoho míst pro odpočinek, relaxaci, sport i zábavu.

petrohrad-mundo.cz

Na závěr přednášky nás fotky zanesly do Petrohradu. Z nejvíce navštěvovaných míst byly zmíněny například Petropavlovský chrám s hroby Romanovců, katedrála sv. Izáka či Zimní palác. Sídlo ruských carů do dob bolševické revoluce je turistickou památkou, která má největší náměstí na světě. Na něm se tyčí Alexandrův sloup a dokazuje velikost Ruska. Dále stojí za to vidět Petěrgof, letní rezidenci Romanovců, či Puškin s nádhernou výzdobou i zahradami. Posluchače však velmi zaujaly i fotky z muzea ruské vodky, Helena nebyla výjimkou. Příští týden se můžete těšit na přednášku o Patagonii a o kráse národních parků Argentiny a Chile. 

Fotografie: mundo.cz

 


Štítky:

, , , , , ,