Blíží se volby a Helena se zajímá: Do které krabice svůj hlas vhodíte vy?

Kateřina Čajanková

Autor: Kateřina Čajanková
Datum

Zanedlouho se otevřou dveře volebních místností a za stůl usedne volební komise. Ano, kvapem se blíží volby do zastupitelstva obcí. A protože jsme hlavy zvědavé, zajímalo nás, jak se k volbám staví studenti UP – zda jdou volit, či ne, popř. koho volit budou a proč. Musím hrdě oznámit, že jsem byla až překvapena, jak dobře je naše univerzitní studenstvo seznámeno s politickou situací. Většina se opravdu aktivně zapojuje a osud republiky jim zdaleka není lhostejný, jak s oblibou říkají některé starší ročníky.

Volebního průzkumu se zúčastnilo 86 respondentů. Jak ukazuje graf níže, 81% dotazovaných (jedná se o 70 studentů) k volbám půjde. Zbylých 16 účastníků, tj. 19% svůj hlas do volební urny nehodí. Důvody jsou různé. Velká část se o politiku ani nezajímá, a proto neví, komu by hlas dali. Jako například Petra (21 let, filozofická fakulta). „Volit nebudu, protože se o politiku upřímně moc nezajímám. Ano, je to nezodpovědné, ale pokud tomu nerozumím, nemá cenu k volbám chodit,“ říká. 

volby a

Při takovýchto volbách je problematické dělat průzkum stran, které budou jednotlivci volit. Mnoho z respondentů chce volit nestranné či občanská sdružení v místě bydliště. Nicméně většina stejně zůstává u profláknutých stran českého politického spektra.

Graf uvedený níže ukazuje, které strany se vyskytují nejčastěji. Na plné čáře zvítězila KDU-ČSL a hned za ní ANO 2011. Studenti s velkou oblibou přihodí svůj hlas i ODS.

Můžeme vidět, že oblíbená je mezi studenty i Strana zelených. Tuto stranu bude volit i Kristýna (19 let, FF). „Těší mě, že jde někomu o ekologii a podobné věci vůbec. Většina stran je zkorumpovaných, až to bolí. Dle mého názoru mají i trochu jiný pohled na politiku,“ svěřuje se.

volbyaa

Jde vidět, že mladí lidé se snaží překonat předsudky o dnešní generaci flákačů a chtějí udělat něco pro dobro společnosti. Z průzkumu můžeme vypozorovat to, že většina nachází svůj názor ve stranách, které jsou nové a jejich programy jsou zaměřeny spíše na jejich generaci. 

A komu dáte svůj hlas vy?


Štítky:

, ,