Barbelo v kině Metropol našlo dokonalost

Eliška Vrbová

Autor: Eliška Vrbová
Datum

Olomouc se stala kulisou pro nový studentský film s názvem Barbelo. Tento hodinový snímek měl premiéru v úterý 24. února v kině Metropol a je dílem čtveřice studentů, která si dohromady říká yFilm. Barbelo režíroval Daniel Zezula a do jedné z rolí se mu podařilo obsadit i přední českou herečku Zuzanu Bydžovskou.

10986842_345036869020067_3549551300716192029_n

Na první pohled divák nepozná, že se celý příběh odehrává v blízké budoucnosti. Všimne si toho až tehdy, kdy se Zuzana Bydžovská v roli matky malé Kláry snaží zjistit veškeré potřebné informace o možnosti navolit si charakterové vlastnosti dítěte ještě před jeho narozením. Děj filmu však na tomto prvku primárně nestojí.

Studenti se rozhodli zpracovat příběh tří mladých dívek, které jsou úplně odlišné, ale jedno je spojuje – chtějí v sobě najít dokonalost. Tereza (Petra Bartošová) studuje v Olomouci a není příliš společenská. Přesto by si ráda před spaním s někým povídala, proto ji potěší, když se k ní do bytu přistěhuje Klára (Zuzana Černá). Moc si spolu ale nerozumí, protože Klára je zvyklá chodit na párty s kamarády, má přítele, který za ní každý týden jezdí a nestíhá venčit svého psa, takže za ni musí zaskočit právě Tereza.

10842331_345036935686727_7939317268542869121_o

Tím, jak je Tereza milá, hodná a nikdy neudělala nic špatného, připomíná Kláře její sestru Anežku (Štěpánka Fingerhutová). Anežka totiž, jakožto „dokonalé dítě“ s předvolenými charakterovými vlastnostmi, nikdy nesmí udělat žádnou špatnou věc, v opačném případě by se jí mohlo něco stát. Proto nevychází ven, neustále s ní musí někdo doma být, zkrátka nezná skutečný život. Kvůli Anežčině bezchybnosti je Klára přesvědčená, že její matka chtěla dokonalejší dítě, než je ona, a proto Anežku nemá ráda (nebo alespoň nechce odpovědět na to, zda ji ráda má).

Tvůrci nepojali děj chronologicky, ale mnohými flashbacky stále vrací diváky do minulosti, to uvozuje i změna obrazu z barevného na černobílý. Tak se divák v ději, který rozhodně není podán nijak prvoplánově, snadněji orientuje. Celý film tak není vystavěn na žádné časové posloupnosti, divák pozoruje spíše sled událostí, během nichž si hlavní trojice dívek předává své charakterové vlastnosti, takže na konci je každá z nich něčím jiná než na začátku.

DSC_1721_

Za zmínku rozhodně stojí i titulní píseň s názvem Nespodivano. Autorem Anežčiny a Klářiny oblíbené melodie je duo jménem Zapaska. Tato charismatická dvojice vystoupila na afterparty promítání Barbela v kavárně Déjà Vu, umístěné v nově otevřeném uměleckém centru ArtUm na Sokolské ulici. Kombinace atmosféry spoře osvětlené kavárny, hudby Zapasky a příjemné společnosti  tvůrců Barbela dovedla šikovně završit celý lehce zamyšlený nádech filmového promítání.

„Jsem rád, že jsme mu koupili kameru, když byl malý,“ pronesl na závěr projekce otec režiséra Daniela Zezuly. Helena se k tomuto výroku přidává také, protože Barbelo je rozhodně povedeným počinem. Nenuceně, krátce a přitom věrohodně nám popisuje hledání dokonalosti, kterým si v určitém věku projdeme všichni. 

Foto: oficiální facebook filmu Barbelo, archiv autora