Banksy: Street art očima těch, kteří jej tvoří

Eva Pětvalská

Autor: Eva Pětvalská
Datum

Dokumentární snímek Exit Through the Gift Shop, pojmenovaný podle díla pouličního umělce Banksyho prozradí divákům o kultu street artu víc, než byste od materiálu připomínajícího hodně amatérské “homevideo” očekávali. Banksy své dílo sám trefně nazývá „prvním katastrofickým filmem o street artu“.

Provokativní snímek plný ironie působí chvílemi jako výsměch veškerému umění. Dá se na něj ale nahlížet i jako na reflexi současné umělecké scény. Banksy hledá onu pověstnou hranici, která rozlišuje, co je a co už není umění, a zjišťuje, zda se street art stejně jako jiná umělecká odvětví stává komerční záležitostí a ztrácí tak svou věrohodnost.

banksy

Banksy je pseudonym slavného anglického streetartového umělce, na jehož díla jste již určitě narazili, jen možná nevíte, že byla jeho. Banksyho tvorba je satirou, která reflektuje politické a kulturní světové problémy, geniální satira schovaná za pár sprejů a šablon. Na popularitě mu přidává, že velmi úzkostlivě tají svou identitu. Bohužel ani v tomto filmu není jeho tvář odhalena. Možná proto se filmový amatér Thierry Guetta, ztělesnění zoufalosti a trapnosti, rozhodne proslavit tím, že odhalí více z tajemného života slavného Banksyho.

banksy_art

Thierry natáčí na kameru bezcílně doslova vše, co se namane. Svůj objektiv se později rozhodne zaostřit na streetart. Po několika nočních lovech s kamerou se dostane až ke svému vytouženému Banksymu. Avšak místo toho, aby vznikal dokumentární film, se u Thierryho doma akorát dlouhou dobu hromadí kilometry nezpracovaného materiálu. V okamžiku, kdy Banksy pochopí, že se jeho nový přítel filmařem nikdy nestane, role se obrací a on správně vycítí příležitost. Z filmu o Banksym je najednou dokument o Thierrym, který si nyní říká Mr. Brainwash a považuje se za umělce. A světe div se, Banksy je v roli režiséra natolik úspěšný, že si za svůj ironický snímek o zrodu nové „streetartové legendy“ vysloužil nominaci na Oskara.

Příběh o amatérském filmaři, ze kterého se téměř přes noc stane „umělec“ s pseudonymem Mr. Brainwash, perfektně vystihuje, jak je v dnešní době těžké umět rozpoznat talent od uměleckého odpadu. Je to příběh o parazitech a o pitomcích, kteří jsou ochotní platit za imitaci umění nemalé částky.

Některé filmové momenty jsou natolik neuvěřitelné, že se začalo spekulovat o jeho pravdivosti. Excentrický Thierry prodávající své směšné „umění“ za tisíce dolarů je natolik bizarní, že je pravděpodobné, že se jedná o jeden velký Banksyho vtip. 

Zdroj: www.facebook.com/Banksy-Street-Art, www.csfd.cz/


Štítky:

, ,