Americká zima aneb Na mizině snadno a rychle

Jana Opočenská

Autor: Jana Opočenská
Datum

Představte si, že váš dosavadní spokojený život se najednou změní v noční můru. Přestože jste dosud byli zvyklí žít v relativním pohodlí a s průměrnými příjmy, z ničeho nic jste bez práce, nemáte co jíst a z čeho uživit rodinu. Odpojili vám elektřinu, úřady hrozí exekucí a jste odkázáni na útulky a potravinové banky. Tohle je bohužel realita stále většího podílu střední třídy v USA. Důvod? Doznívající hypoteční krize, která připravila o práci desítky milionů lidí.

 

O propasti, do které se dostaly mnohé rodiny pojednává devadesátiminutový dokument Americká zima z roku 2012. V rámci festivalu Jeden svět se tento film režisérského dua Harryho a Joeho Gantzových promítal v Divadle hudby, které ve čtvrtek 27. března zaplnili převážně studenti.

Dokument nahlíží do nuzné situace osmi rodin oregonského Portlandu. Všechny patří k americké střední třídě, což ještě do nedávna nebyla v USA úplně typická klientela charitativních organizací. Rodiče, kteří si  pro své děti přejí zářnou budoucnost, se takřka ze dne na den stávají bezmocnými. Stejně tak nečekaně ovdovělá matka, otec starající se o syna s Downovým syndromem nebo vystudovaná medička živící čtyři děti. Všichni přišli o své příjmy, ze kterých kromě nájmu a ostatních rodinných výdajů většinou spláceli i hypotéky. Práce se pro ně stává nedostižným snem a vysvobozením ze strachu. Pokud se však nějaká najde, zdaleka nemůže pokrýt všechny výdaje.  

Americká zima

Jak je možné, že se něco takového může dít v tak „dokonalé“ zemi, jako jsou Spojené státy? To je otázka, kterou divákům dokumentaristé předkládají. Své mínění, že vina je na straně vlády, dokládají množstvím statistických údajů a komentáři odborníků, většinou představitelů různých charitativních organizací. Náhled na problematiku ale není zrovna komplexní a rodiny jsou ve filmu zobrazovány jako nevinné oběti politiky a bohatých podnikatelů. Podle všeho zavedený sociální systém a princip danění občanů skutečně není úplně v pořádku a mnozí na něj nespravedlivě doplácí. Režiséři ale svůj pohled na věc divákům doslova vnucují a neodpustili si i nějaký ten sentiment.

V kontrastu s bídou, o které byla celou dobu řeč,  mě navíc bily do očí některé záběry z domácností. Několik rodin mělo navzdory své nuzné situaci domov vybavený všemožnou elektronikou, na dvorku zaparkovaný džíp a během srdceryvných hovorů mezi manželi o tom, že nemají na elektřinu, za nimi svítily okrasné lampičky o sto šest. V Americe to mají prostě trochu jinak.

americanwinter

Rozhodně šlo ale o zajímavou a bohužel velmi smutnou podívanou. Nejsilnější emoce vyvolávaly zpovědi dětí, které místo bezstarostného pobíhání po hřišti musely prožívat strach zlomených rodičů. Pojem americký sen se skutečně rázem mění v noční můru, ze které není snadného úniku.

 


Štítky:

, , , ,