„Američané vidí změnu v Trumpovi,“ říká Erik Best

Lucie Ješátková

Autor: Lucie Ješátková
Datum

Donald Trump nebo Hillary Clinton? To je otázka, která se objevuje snad ve všech médiích. Názor na americké volby nebo na aktuální situaci Ameriky představil Čechoameričan a vydavatel Erik Best. Dalším hostem debaty, která se konala ve středu 2. března v aule Právnické fakulty Univerzity Palackého, byl taktéž Robert Zbíral z Katedry politologie a společenských věd Právnické fakulty.

Když Erik Best před dvaceti pěti lety emigroval do ČSR, nikdo z jeho blízkých to nechápal. Všichni přeci migrují do Ameriky a ne z ní. Podle Bestových slov ale tato éra končí. Amerika jako sen, kde by každý chtěl žít, nemůže trvat věčně. Amerika je nyní úplně jiný stát než před 50 lety a lidé si toho začínají všímat. Každý normální Američan chápe, že se něco musí stát. Něco se musí změnit. A právě toho využívá Donald Trump. Všude známý populista. „Trump dokáže oslovit frustrované a naštvané občany, kteří nevidí budoucnost, a v tom je jeho síla,“ dodává Best.

Amerika nyní stojí na pokraji hned několika krizí. Jedním z problému je zadluženost. „Nevíme přesně kdy, ale ten moment přijde a pro Američany je to velká potenciální krize,“ říká Best. Každá krize v USA se promítne v celém světě, proto je stabilita Ameriky tak důležitá. Dalším problémem jsou války. Oficiálně Amerika v žádné válce není, neoficiálně jich vede hned několik. Ať už se jedná o Blízký východ nebo o boj proti Islámskému státu. Problém je i v křesťanství, kvůli němu většina válek vzniká. Krizi můžeme vidět i ve stále upadajícím kapitalismu, který Best nazval jako zlegalizovaný kriminální kapitalismus. Nemorální, ale přitom zcela legální. Hlavní problém ale Best spatřuje ve ztrátě identity USA. „Ztráta přehledu o tom, co jsme za stát, co jsme za národ. Nevíme, jaké máme hodnoty, budoucnost, zaměstnání,“ tvrdí Best.

Když se debata dostala do fáze, kdy se opravdu začaly řešit probíhající volby, čas se přehoupl přes polovinu. Osobním Bestovým tipem na vítěze byl Jeb Bush. K tomu ale už nedojde, Bush totiž před nedávnem z voleb odstoupil. Podle Bestových slov ani Hillary Clinton není tím pravým, co Amerika právě potřebuje. Rodina Clintonových představuje právě onen systém, který je teď v Americe nastolen. Dobře se v něm orientují a jsou v něm lepší než ostatní. Amerika ale potřebuje změnu. Američané vidí změnu v Trumpovi. Poslední prezident vyhrál s tím, že se musí něco změnit. Teď je ta stejná situace. „Nedivím se, že lidi může pobláznit někdo jako Trump,“ říká Zbíral, „Američané neřeší, jestli je stát zadlužený a podobné problémy, akorát vědí, že ve Washingtonu to prostě dělají špatně.“

textova

Co se týče ostatních kandidátů na nového nejmocnějšího muže/ženy světa, tak těch se debata dotkla jen lehce. „Ted Cruz nemá obyčejným Američanům, co nabídnout. Je to od pohledu slizký člověk. Stačí jen jeden pohled a vím, že ten člověk se mi nelíbí,“ říká Best o jednom z republikánských kandidátů. Uvádí také, že podobnost Andreje Babiše a Donalda Trumpa se nedá popřít. „Oba dva něco řeknou a příští den už si nepamatují, co řekli včera. Babiš řekne totální nesmysl a projde mu to, řekne to samé Kalousek, ale jemu to už neprojde. Stejná situace jako mezi Trumpem a Cruzem,“ tvrdí Best. Marco Rubio si zavřel dveře do prezidentské pracovny tím, že se na jedné z debat nechal nachytat na tom, že odpovědi na otázky má slovo od slova naučené. Podle Besta by byl skvělým kandidátem Bernie Sanders , zde je ale problémem jeho věk. „Někdo byl lepší a někdo horší prezident. Je to proces a každý prezident k tomu přispěje,“ dodává Best.

Debata připravená studentským spolkem Nugis Finem sklidila potlesk. Tento rok se jednalo již o druhou přednášku pořádanou právě tímto spolkem. Minulý semestr byl hostem přednášek šéfredaktor časopisu Respekt Erik Tabery. Uvidíme, kdo bude další. Ať už se novým prezidentem stane Donald Trump, Hillary Clinton, nebo překvapí jiný kandidát, tento volební rok bude zajisté zajímavý. A koho tipujete na prezidenta vy? 

Fotografie – Getty images 


Štítky:

, , ,