AFO: Kdo se bojí, nesmí na internet

Jana Opočenská

Autor: Jana Opočenská
Datum

Čtete si někdy smluvní podmínky při zakládání nových účtů na internetu nebo při stahování softwarů do počítače? Že ne? To skutečně nejste jediní. Kdybyste však někdy náhodou zabrouzdali mezi odstavce nepřehledného textu, zjistíte, že po odkliknutí „souhlasím“ na sebe můžete přivolat dohled Velkého bratra. Postarají se o to dodatky typu „můžeme sdílet vaše data s třetí stranou“ nebo „vaše fotografie mohou být použity pro účely reklamy“. A věřte, že Google, Facebook či Twitter do svých podmínek podobné formulace přidávají.

O ztrátě soukromí  na internetu pojednává osmdesátiminutový snímek Pozor na smluvní podmínky (Terms and Conditions May Apply) natočený v roce 2013 pod taktovkou amerického režiséra Cullena Hobacka. Ten se představil olomouckým divákům pod záštitou festivalu AFO ve středu 16. dubna v kině Metropol.

Jako generaci internetovou nás nejspíš tyto informace na zadek neposadí. Obzvlášť po událostech minulého roku, kdy díky Edwardu Snowdenovi vyšlo najevo špehování (nejen) Američanů bezpečnostní agenturou NSA skrze telefony a informační technologie. Už víme, že každý náš krok na internetu se dá dohledat. Dalo by se říct, že nás snad nemůže překvapit nic. Přesto je však šokující vidět na plátně skutečné příběhy obyčejných lidí. Například zadržení mladého Ira na americkém letišti z důvodu, že před odletem napsal na Twitter vtípek o tom, jak „zničí Ameriku“. Z kontextu však bylo jasné, že má na mysli vymetání večírků, ne teroristický útok. Podobných příkladů se ve filmu objevuje více a člověk se nestačí divit jejich absurditě. Ve své podstatě se však jedná o dost děsivou skutečnost, která připomíná orwellovské scénáře.

maxresdefault

Ani to, že žijeme v Evropské unii, neznamená, že se nás špehování vládou netýká. Podle režiséra Hobacka je pro představitele státu víc než jednoduché si zajistit k informacím přístup. Radši tedy nezmiňujte ve statusech na Facebooku, že se chystáte někoho zabít nebo že organizujete nějaký atentát. A taky se vyvarujte posílání nahých fotek. Pokud si myslíte, že budou přístupné jen adresátovi, jste na omylu. To už radši zkuste Českou poštu, tam sice nemáte jistotu, že dojdou, ale za trochu soukromí ten risk stojí, ne?

Po skončení filmu měli diváci možnost popovídat si s režisérem, sympatický Cullen Hoback se totiž promítání účastnil osobně. Že se jedná o problematiku týkající se nás všech potvrdilo množství dotazů z hlediště. “Mám strach, že jediné místo, kde nebudete monitorování, je střed oceánu,” naznačil režisér a navnadil tak návštěvníky k opakovanému zhlédnutí snímku. Další projekce proběhne hned ve čtvrtek 17. dubna ve 14 hodin, tentokrát ve Filmovém sálu na Konviktu. A nezapomeňte pak dát snímku like na Facebooku a přidat hashtag o zhlédnutí na Twitter…

foto: Facebook filmu


Štítky:

, , ,